چگونه ریاضی را بهتر تدریس کنیم و در تدریس ریاضی موفق باشیم؟

ساخت وبلاگ
چکیده : در این بخش به سوال چگونه ریاضی را بهتر تدریس کنیم و در تدریس ر... با عنوان : چگونه ریاضی را بهتر تدریس کنیم و در تدریس ریاضی موفق باشیم؟ بخوانید :
در این بخش به سوال چگونه ریاضی را بهتر تدریس کنیم و در تدریس ریاضی موفق باشیم؟ پاسخ داده می شود. برای موفقیت در تدریس ریاضی باید مسائل را از بالا ببینید. اگر خودتان بر مطلب و درس تدریسی تسلط داشته باشید، به راحتی می توانید در نحوه ارائه و بیان درس به نحوی عمل کنید که شاگرد شما آن را خوب متوجه شود. ممکن است یک مبحث واحد از درس ریاضی را برای چند نفر مختلف با چند روش متفاوت توضیح دهید.

در جلسات تدریس ریاضی و تدریس خصوصی ریاضی، حل مثال و تمرین را فراموش نکنید. برای شاگردتان هم حل مسئله و تمرین را در بین جلسات تدریس در نظر بگیرید. هر مطلبی را که توضیح دادید از آن مثال حل کنید. به نظر می رسد، اینکه ابتدا چند مطلب را به صورت یکجا توضیح دهید و بعد بخواهید از همه مسئله حل کنید، روش خوبی نباشد.در کلاس تدریس ریاضی جدی باشید: تدریس ریاضی را جدی بگیرید تا شاگرد یا شاگردان شما هم آن را جدی بگیرند. در کلاس درس در عین حال که جدی هستید و مطالب را تا جایی که می توانید به بهترین شکل ارائه می کنید، استراحت و شوخی را هم در نظر بگیرید. جدی بودن کلاس تدریس به معنی خشک و بی روح بودن آن نیست. در کلاس تدریس خود درس را جدی بگیرید و مطالب را عالی ارائه کنید. تمرین بدهید و تمرینات را با جدیت در جلسات بعدی تدریس ریاضی بخواهید. سوال بپرسید و از دانش آموزان و یا دانشجویان با جدیت انجام تمرینات و حل مسائل و مثالها را بخواهید. اگر شاگردهای شما در طول برگزاری کلاسها، درس را جدی نگیرند و تمرین و مسئله حل نکنند در آخر کلاسها به مشل بر می خورند. بنابراین باید در طول ترم و در زمان برگزاری کلاسها آنها هدایت کنید. در ضمن، تنها در صورتی که شاگرد یا شاگردهای شما تمرین حل کنند می توانید تشخیص دهید که درس را یاد گرفته اند یا نه.  در کلاس درس و کلاس تدریس ریاضی مطالب را با بیان قابل فهم و روان توضیح دهید. از به کار بردن کلمات سنگین و عجیب غریب خودداری نمائید. مطلب را از بالا ببینید. سعی کنید اشکال شاگردتان را تشخیص دهید و آن مشکل را حل کنید. هر کدام از شاگردهای شما ممکن است مشکل درسی مربوط به خودش را داشته باشد. تشخیص این مشکل و این کلاس تدریس ریاضی را به چه سمتی ببرید با شما است.
مطالب را از دید دانش آموزان دانشجویان ببینید: دقت کنید که هر کدام از شاگردان شما ممکن است در بخشی از درس اشکال داشته باشند که با بقیه متفاوت باشد. ممکن است یکی از شاگردان شما اشکال پایه ای داشته باشد و دیگری در حل تمرین و مسئله و تحلیل مسائل در حالت کلی دچار اشکال گردد. باید با پرسیدن سوالهای مداوم، ارزیابی های به موقع و دادن تمرین و مسئله و بررسی جوابهای شاگردانتان اشکال هر کدام از آنها را تشخیص داده و سعی کنید دقیقا همان اشکال را در جلسات تدریس و تدریس خصوصی ریاضی برطرف کنید.
همیشه سعی کنید اولین جلسه ای که برای هر کدام از شاگرهایتان برگزار می کنید بهترین جلسه تدریس ریاضی شما باشد. چون به این ترتیب هم کلاسها ادامه پیدا می کند و هم شاگرد شما دید خوبی نسبت به شما پیدا کرده و ممکن است شما را به دیگران معرفی کند. دقت کنید در کار تدریس خصوصی اگر می خواهید موفق باشید باید کیفیت را حفظ کنید.
حین تدریس ریاضی شاید یک روند خوب این باشد که ابتدا متن درس را ارائه دهید و مرحله به مرحله تمرین حل کنید. هر فرمول جدیدی که گفته شد از ان تمرین و مثال حل کنید. سوال بپرسید و ببینید که شاگردتان مباحث قبلی را که برای یاد گرفتن مبحث فعلی لازم می باشد بلد است. اگر بلد نیست، گریزی به آن مباحث هم بزنید. در نهایت شاگرد شما باید نتیجه بگیرد و شما باید تشخیص دهید که اشکال کار کجاست.
برای هر دانشجو و دانش آموز جدیدی که دارید، بررسی کنید که اشکال اساسی او چه چیزی است. آیا در بحث های مربوط به مقاطع قبلی اشکال دارد و یا اشکال او تنها به مقطع حاضر بر می گردد. این مطلب را با پرسش سوال حین تدریس می توان تشخیص داد. اگر شاگرد شما در ریاضیات مقطعهای قبلی اشکال دارد می توان در یک جلسه اختصاصی به ان پرداخت و یا در بین مباحث جدید و مباحث ریاضی مقطع فعلی او می توان کم کم اشکالات قبلی را هم پوشش داد.
کتاب و مقطعی از ریاضیات را تدریس کنید که بر آن مسلط هستید. مثلا اگر ریاضی کنکور را خوب نمی توانید تدریس کنید و یا جزوه آماده ای برای تدریس کنکور ندارید سراغ تدریس ریاضی کنکور نروید. اگر می توانید ریاضی ابتدایی یا دبیرستان را خوب تدریس کنید در همان مقاطع به کار تدریس بپردازید.
با پرسیدن سوال از هر کدام از شاگردهایتان میزان معلومات او در ریاضی را بسنجید و به تناسب ان درس دهید. همانطور که در مطلب قبل گفته شد، باید به تناسب وضعیت تحصیلی شاگردانتان تدریس کنید. شاید یکی از شاگردان شما در بحثهای پایه ای ریاضی اشکال دارد. باید با پرسیدن سوال میزان معلومات شاگردانتان را تشخیص داده و ضعفهای آنها را برطرف کنید.
iranmodares

موفق شدن در تدریس ریاضیات

جزوه کلاسی خود دانش آموز یا دانشجو را برای تدریس مورد استفاده قرار دهید. چون به هر حال سوالات امتحان از همان جزوه ارائه می گردد. حتی اگر تمریناتی را برای حل کردن در بین جلسات تدریس به شاگردتان می دهید، سعی کنید که مشابه تمرینات جزوه و یا از نوع همانها باشند. البته خوب است که مباحث تدریسی به صورت مفهومی و کاربردی توضیح داده شود. خوب تدریس کردن شما می تواند شاگردتان را به ریاضی کاملا علاقه مند کند.
ریاضی یکی از دروسی است که تقاضا برای تدریس خصوصی آن بسیار بالا می باشد. اگر آگهی تدریس ریاضی خودتان را خوب ثبت کنید (مقاله نحوه نوشتن آگهی و تبلیغات تدریس خصوصی را بخوانید) و خوب تدریس کنید ( مقاله چگونه در تدریس خصوصی موفق تر باشیم و بهتر عمل کنیم؟ را مطالعه نمائید) می توانید از تدریس ریاضی درآمد بسیار خوبی کسب نمائید. اکثر دانش آموزان و دانشجویان در زمینه آموزش و یادگیری ریاضی اشکال دارند و با درج تبلیغات تدریس خصوصی ریاضی به راحتی می توانید شاگرد جذب نموده و درامد بالایی کسب کنید. درس ریاضی در تمامی مقاطع و حتی برای کنکور هم بسیار مهم است. اگر بتوانید در زمینه ریاضی کنکور فعالیت داشته باشید، درامد بسیار بهتری هم می توانید کسب کنید. البته برای ریاضی کنکور والدین سخت تر اعتماد می کنند و برای فعالیت در این زمینه باید رزومه بسیار خوبی داشته باشید و عملکرد عالی ارائه دهید.
افزایش کیفیت کار و تدریس مفهومی ریاضی: سعی کنید به صورت مفهومی تدریس کنید. در آخر جلسات به دانش آموز یا دانشجو تمرین بدهید و حتما حل تمرین را از او بخواهید. در این مورد هر چه سخت گیرتر باشید احتمال نتیجه گرفتن خود متقاضی بیشتر خواهد شد.
 انجام کار بیشتر از انتظار: اگر برای 90 دقیقه مثلا 30 تومان می گیرید، سعی کنید همیشه 100 دقیقه تدریس کنید. این مقدار کم کار اضافه باعث می شود تا شما را برای ترم های بعد به خاطر بسپارند. یا می توانید به متقاضی تدریس نمونه سوال امتحانی بدهید. کار کوچکی که انتظار آن را نداشته باشند شما را متمایز می کند.
اگر می خواهید در تدریس خصوصی موفق باشید، شاگرد خصوصی های بسیاری جذب کنید و از کار تدریس درآمد بالایی بدست آورید، موارد زیر را مد نظر داشته باشید.

1- برای موفقیت در تدریس خصوصی تلاش کنید شاگردهای شما نتیجه بگیرند. در صورتیکه شاگردهای شما موفق شوند شما هم در تدریس موفق خواهید شد.
2- در کلاسهای تدریس خصوصی از جزوه درسی خود شاگردانتان استفاده کنید. به هر حال، در امتحان از این جزوات سوال مطرح خواهد شد.
3- سعی کنید کلاسهای خصوصی متنوع و جذاب باشد. در کلاسهای خصوصی هم درس بدهید و هم تمرین و مسئله حل کنید. برنامه متنوعی داشته باشید.
4- به شاگردانتان تمرین بدهید و جلسات بعدی کلاسهای تدریس خصوصی انجام انها را از شاگردانتان بخواهید. شاگردانتان را به سمت درس خواندن هدایت کنید.
5- در همان جلسات تدریس خصوصی هم بعضا اجازه دهید شاگردهایتان خودشان تمارین و مسائل را حل کنند. به این ترتیب روند یادگیری آنها را هم چک می کنید.

فقط جذب شاگرد مهم نیست. برای موفقیت در تدریس خصوصی شاگردهای خودتان را حفظ کنید. مقاله چگونه شاگردهایمان را حفظ کنیم؟ را در این زمینه بخوانید.
مقاله در زمینه موفقیت در آموزش و یادگیری ریاضی: 20 راهکار برای بیست شدن در درس ریاضی !

مقاله در زمینه موفقیت در تدریس ریاضی: موفقیت در تدریس ریاضی و کسب درامد بالا از تدریس خصوصی ریاضی

مقاله در زمینه موفقیت در کنکور ریاضی: چگونه ریاضی کنکور را 100 بزنیم

مقاله در زمینه قیمت کلاس خصوصی ریاضی: هزینه جلسات تدریس خصوصی ریاضی

با استفاده از کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی در سال 96 و 97 و یا هر زمان دیگری پایه ریاضی خودتان را تقویت کنید و درس ریاضی را به بهترین شکل آموزش ببینید. ریاضی یک از مهمترین دروس از ابتدایی تا دانشگاه بوده و آموزش بهتر آن به موفقیت در تحصیل و کنکور کمک زیادی خواهد کرد.

عبارتهای کلیدی: تدریس خصوصی ریاضی، قیمت تدریس خصوصی ریاضی، نرخ کلاسهای خصوصی ریاضی 96 و 97

منبع: ایران مدرس

...
نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : جمعه 16 تير 1396 ساعت: 16:55