چگونگی مطالعه صحیح درس ریاضی و موفقیت در امتحان ریاضی | بلاگ

چگونگی مطالعه صحیح درس ریاضی و موفقیت در امتحان ریاضی

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

چگونگی مطالعه صحیح درس ریاضی و موفقیت در امتحان ریاضی، روشهای درست خواندن درس ریاضی، اموزش بهتر ریاضی و .... در این بخش ارائه شده است. حل مسائل و مثالهای حل شده توسط معلم، استاد و یا مدرس خصوصی ریاضی: مسائل و مثالهای حل شده را بدون نگاه کردن به راه حل آن دوباره حل کرده و راه حل خود را با راه حل ارائه شده توسط مدرس یا استاد خود مقایسه کنید. سعی کنید مسئله را خودتان حل نمائید. به صورت روزنامه وار خواندن سوالها و مرور سطحی فایده ای ندارد. با حل دوباره سوالها بیشتر با مسئله درگیر شده و علاوه بر اینکه به لحاظ ذهنی قویتر می شوید، یادگیری عمیق تری هم خواهید داشت. تعداد زیادی از دانش آموزان یا دانشجویان در طول ترم یا ایام امتحانات تعداد زیادی مسئله حل شده را از روی کتاب یا حل المسائل نگاه می کنند تا بلکه با دیدن تعداد زیادی سوال حل شده ریاضی بتوانند از پس امتحان برآیند. ولی اینگونه حل سوال و مسئله ریاضی و این شیوه مطالعه فایده ای ندارد. اگر تعداد محدودتری سوال حل کرده باشید ولی برای حل هر سوال به اندازه کافی فکر کرده و زحمت کشیده باشید درس را بهتر یاد گرفته و از لحاظ ذهنی قویتر می شوید.  موکول نکردن خواندن ریاضی به شب امتحان: ریاضی درس شب امتحانی نیست. آن را در طول ترم بخوانید و مرور و حل مسئله را در طول ترم در نظر داشته باشید. اگر حتی در ایام امتحانات درس را بخوانید و به هر ترتیبی که شده قبول شوید، بعد از امتحان چیزی یادتان نمی ماند و در سالهای بعدی تحصیل مشکل خواهید داشت. اگر می خواهید ریاضی را 20 بگیرید، بعد از کلاسهای تدریس و تدریس خصوصی ریاضی (اگر شرکت می کنید) درس را مرور نمائید. تمرینها را دوباره حل کنید و مثالها را بررسی کنید. در این مرحله هم اگر سوالی پیش آمد یادداشت کنید که جلسه بعد بپرسید. تمرینها را خودتان از اول حل کنید. به جواب نگاه نکنید. ببینید آیا می توانید حل کنید. تا جایی که می توانید از مغزتان کار بکشید. ذهن شما هر چه بیشتر فعالیت داشته باشد و تمرین حل کند قوی تر می شود. هر چه تمرینات بیشتری حل کنید قوی تر خواهید شد. نکته دیگری که باید مد نظر داشته باشید داشتن یک برنامه ریزی خوب است. سعی کنید در برنامه ریزی خودتان مطالعه، حل تمرین، شرکت در کلاسهای تدریس ریاضی و سایر دروس، استراحت و ... را بگنجانید. برای گرفتن نمره 20 در درس ریاضی  و موفقیت در این درس، علاوه بر موارد بالا، می توانید از کلاسهای تدریس خصوصی هم استفاده کنید. در کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی می توانید اگر اشکالی دارید آن را برطرف نموده و تمرینات و مثالهای بیشتری حل نمائید. در کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی می توانید اگر در یک یا چند جلسه از کلاسهای تدریس ریاضی مدرسه و دانشگاه به هر دلیلی غیبت داشته اید، غیبت را جبران کرده و درس را بهتر یاد بگیرید. برای مشاهده لیست مدرسین تدریس خصوصی ریاضی بر روی عبارت تدریس خصوصی ریاضی کلیک کنید.

مثالها و مسائلی را که در کلاسهای تدریس ریاضی و تدریس فیزیک حل شده اند را خودتان یکبار دیگر حل کنید. ابتدا خودتان سعی کنید مثال را حل نمائید و راه حلی برای مسائل مختلف ارائه کنید. اگر نتوانستید مسئله ای را حل کنید هم ایرادی ندارد. ولی حتما یک حل کوتاه برای آن ارائه کنید. اشتباه هم باشد ایرادی ندراد. سپس حل درست سوال را نگاه کنید و اشکالات خودتان را برطرف نمائید. برای یادگیری ریاضی و فیزیک حل مسئله و تمرین بسیار مهم است. استفاده از کلاسهای خصوصی فیزیک و ریاضی برای یادگیری بهتر می تواند مفید و موثر باشد ولی در کنار آن باید حل تمرین و مسئله توسط خودتان هم وجود داشته باشد. باید خوب درس بخوانید و مستمر تلاش کنید. برنامه ریزی دقیقی داشته باشید و برای رسیدن به هدفتان که همان موفقیت در تحصیل است تلاش کنید. سعی کنید هر کاری را که انجام می دهید در حد عالی انجام دهید. اگر درس می خوانید عالی باشید. برنامه ریزی خودتان را مرحله به مرحله اصلاح کنید. اگر جایی از کار خوب پیش نرفت نا امید نشوید. برنامه خودتان را اصلاح نموده و دوباره از اول شروع کنید. هر برنامه ای از بی برنامگی بهتر است. در برنامه درسی خودتان شرکت در کلاسهای تدریس ریاضی و فیزیک و سایر دروس، مطالعه، حل تمرین و مسئله و البته تفریح را هم در نظر بگیرید. برای موفقیت در دروس ریاضی و فیزیک وقت بیشتری را به حل تمرین و مسئله اختصاص دهید. سعی کنید خودتان مسائل و تمرینات را حل کنید. خیلی راحت است که سریع جواب سوال را نگاه کنید ولی به این ترتیب ذهن سما قوی تر نخواهد شد. باید ذهن خودتان را ورزش دهید تا قوی تر و قوی تر شود. ورزش ذهن فکر کردن و ارائه راه حل برای مسائل است. هر چه مسائل بیشتری حل کنید و خودتان با تفکر راه حل ارائه کرده باشید ذهنتان قوی تر می شود. این امر هم در حل مسائل ریاضی و فیزیک و هم سایر دروس و هم در حل مسائل و مشکلات زندگی صدق می کند. هر چه مسائل بیشتری حل کنید قوی تر می شوید.
مدرس خصوصی فیزیک

هنگام مرور ریاضی سعی کنید در دفترچه ای که قبلا تهیه کرده اید فرمولها و نکات مهم را بنویسید. این دفترچه بعدا و در ایام امتحانات و کنکور واقعا بدردبخور خواهد بود. اگر در رابطه با هر فرمول نکته خاصی وجود دارد ان را هم بنویسید. این نکات خاص و مهم را بعدا خودتان به یاد نخواهید آورد ولی همین که آن را در دفترچه یادداشت کرده اید در دفعات بعد بع راحتی از انها استفاده می کنید. برای یادگیری دروس مانند ریاضی و فیزیک داشتن تمرکز بسیار مهم است.گوش دادن به درس در کلاسهای ریاضی و فیزیک (یا جلسات تدریس خصوصی ریاضی و تدریس فیزیک در منزل) با تمرکز بالا، مطالع ریاضی و فیزیک با تمرکز زیاد و حتی داشتن تمرکز حین حل سوالات و مسائل ریاضی و فیزیک در گرفتن نمره خوب و یا کسب درصد بالا در کنکور بسیار تاثیر گذار است.
iranmodares


چگونه ریاضی را از پایه یاد بگیریم

اگر سوال چگونه ریاضی را از پایه یاد بگیریم، چگونه در ریاضی نابغه شویم، چگونه در امتحان ریاضی 20 بگیریم و .... برای شما مطرح است، در این بخش راهکارهایی برای یادگیری پایه ای و یادگیری بهتر درس ریاضی به شما ارائه می گردد. برای یادگیری پایه ای درس ریاضی موارد زیر را مد نظر داشته باشید.

1- در کلاسهای تدریس ریاضی مدرسه یا دانشگاه حضور کامل داشته باشید و با تمرکز کامل به مطالب ارائه شده گوش دهید.

2- در کلاسهای تدریس ریاضی جزوه خودتان را یادداشت کنید و همه ی نکات را بنویسید.

3- جزوه ریاضی را در کلاسهای ریاضی به گونه ای بنویسید که خیلی هم درگیر آن نشوید. یعنی هم گوش دهید و هم بنویسید.

4- جزوه درسی خودتان را مرتب و با دقت و تا جایی که ممکن است کامل بنویسید.

5- در کلاس درس ریاضی هر سوالی برایتان پیش آمد بپرسید و یا یادداشت کنید که بعدا بپرسید.حتما بخوانید: چگونه پایه ریاضی خود را قوی کنیم

6- به سوالهایی که همکلاسی هایتان می پرسند و پاسخ مدرس ریاضی خودتان گوش دهید.

7- در صورت لزوم از کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی استفاده کنید.iranmodares


روش درست خواندن ریاضی

روش درست خواندن ریاضی در این بخش مورد بررسی قرار می گیرد. اگر می خواهید در زمینه روش درست خواندن ریاضی اطلاعاتی کسب نمائید ادامه این مطلب را بخوانید.

1- یکی از نکات مهم در مورد روش درست خواندن ریاضی این است که بعد از کلاسهای تدریس ریاضی و یا کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی درس را مرور کنید. مرور درس بعد از کلاس ریاضی باعث می شود که اگر بخشهایی را خوب یاد نگرفته اید برای خودتان مشخص گردد و در جلسه بعد بتوانید آن را بپرسید. در ضمن، مرور بعد از کلاس تدریس ریاضی باعث می شود درس را بهتر یاد بگیرید و مدت زمان بیشتری در ذهنتان باقی بماند. دقیقا بعد از کلاس های ریاضی نکاتی از درس یادتان هست که اگر همان روز درس را مرور کنید و ان نکات را جایی یادداشت نمائید بعدا می توانید از انها استفاده کنید.

2- اگر می خواهید ریاضی را درست بخوانید و در امتحان موفق باشید یکی از راهکارها برای رفع اشکال و یادگیری بهتر درس ریاضی شرکت در کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی است. برای مشاهده لیست مدرسین فعال در زمینه تدریس خصوصی ریاضی بر روی عبارت مدرسین تدریس خصوصی ریاضی کلیک کنید. در ضمن در کنار کلاسهای تدریس ریاضی مدرسه و دانشگاه و کلاسهای خصوصی ریاضی خودتان هم باید درس بخوانید و در بین جلسات تدریس تمرین و مسئله حل نمائید. کتاب درسی را خوب بخوانید و نکات مهم ان را در جزوه خلاصه ای یادداشت کنید. اگر جایی اشکالی داشتید و یا مسئله ای را خوب متوجه نشدید یادداشت کنید تا جلسه بعد از مدرس ریاضی و یا مدرس خصوصی ریاضی خودتان بپرسید.

3- نکته دیگری که باید برای روش درست خواندن ریاضی مد نظر داشته باشید این است که تمرینات و مسائل زیادی حل کنید. با حل کردن تمرینات و مسائل زیادی ریاضی کاملا بر بحث مسلط خواهید شد. تمرینات مختلف باعث می شود شما در درس ریاضی قوی تر شده و از پس مسائل سطح بالاتر هم بربیائید.

4- برای مطالعه بیشتر در زمینه موفقیت در یادگیری ریاضی، مطالعه صحیح درس ریاضی و روش درست خواندن ریاضی بر روی لینک مرور درس بعد از کلاسهای تدریس ریاضی و یادگیری بهتر درس ریاضی یا 7 راهکار برای حل بهتر مسائل و تمرینات ریاضی کلیک کنید.
iranmodares


چگونه ریاضی خود را قوی کنیم

اگر می خواهید ریاضی خودتان را قوی کنید و در درس ریاضی بهترین باشید، در درس ریاضی 20 بگیرید و ریاضی را به صورت مفهومی آموزش ببینید، ادامه این مطلب را بخوانید.

1- از هرفرصتی برای یادگیری ریاضی استفاده کنید: در مواقعی مانند فصل تابستان، تعطیلات نوروز و ... برای آموزش بهتر درس ریاضی از زمان آزادی که دارید استفاده کنید و از دوستان و همکلاسی هایتان پیش بیافتید. خصوصا فصل تابستان زمان خیلی مناسب برای یادگیری و اموزش بهتر درس ریاضی است (مطالعه کنید: تدریس خصوصی ریاضی در تابستان و تقویت پایه ریاضی). در زمانهای آزاد و وقت های خالی خودتان ریاضی را بخوانید و اشکالات پایه ای را برطرف کنید.

2- کلاسهای ریاضی را کامل شرکت کنید و فعال باشید: اگر می خواهید در درس ریاضی قوی باشید و ریاضی را خوب و مفهومی یاد بگیرید، در کلاسهای ریاضی شرکت کنید. مزیتی که کلاسهای ریاضی دارد این است که اولا مدرس و معلم شما مطالب را به صورت جمع بندی شده ارائه می کند و ثانیا روی مطالب ارائه شده بحث شده و مطلب را بهتر یاد می گیرید. دوستانتان ممکن است سوال بپرسند و همین سوال پرسیدنها و بحث روی مطالب باعث می شود درس را بهتر آموزش ببینید. در کلاسهای ریاضی هر سوالی که برای خودتان هم پیش آمد را می توانید بپرسید و درس را بهتر هم یاد بگیرید.

3- حل تمرینات بیشتر، بیشتر قوی شدن در ریاضی: حل تمرین و مسئله برای قوی شدن در درس ریاضی مهم و حیاتی است. در یک کلام می توان گفت که مهمترین کاری که برای قوی شدن در درس ریاضی باید انجام دهید حل تمرین و مسئله است. افرادی که ریاضی را بهتر از شما بلد هستند و نمرات بهتری می گیرند، تمرینات بیشتری حل کرده اند. از مثالها و تمرینات کتاب درسی شروع کنید و در ادامه سراغ تمرینات سطح بالاتر بروید.

4- تلاش و پشتکار در کنار انگیزه و هدف برای آموزش ریاضی: برای موفقیت در هر کاری و قوی شدن در هر مبحثی در مرحله اول باید هدف واضح و روشنی برای خودتان در نظر بگیرید. باید مشخص کنید که چه می خواهید. مثلا اگر در درس ریاضی قصد دارید پیشرفت کنید برای خودتان مشخص کنید که ترم آینده چه نمره ای می خواهید در درس ریاضی بگیرید. پس از آن با تلاش و پشتکار برای رسیدن به هدفتان با برنامه ریزی اقدام کنید.
در طول ترم درس ریاضی را بخوانید: یکی از مهمترین نکاتی که برای موفقیت در درس ریاضی و یادگیری بهتر آن مد نظر داشته باشید این است که ریاضی را در طول ترم بخوانید و مطالعه آن را فقط به ایام امتحانات موکول ننمائید. با مطالعه ریاضی در طول ترم فرصت کافی برای یادگیری بهتر، حل تمرین و مسئله، حل تمرینات بیشتر، رفع اشکال و ... خواهید داشت. برای آموزش ریاضی و قوی شدن در درس ریاضی در طول ترم برای آن وقت بذارید و درس بخوانید و تمرین و مسئله حل کنید.

منبع: ایران مدرس

...
نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : پنجشنبه 5 مرداد 1396 ساعت: 3:15