روش های یادگیری بهتر و رفع اشکال درس ریاضی | بلاگ

روش های یادگیری بهتر و رفع اشکال درس ریاضی

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

روش های یادگیری بهتر و رفع اشکال درس ریاضی در این بخش ارائه شده است. اگر می خواهید درس ریاضی را به صورت عمقی و مفهومی آموزش ببینید و در ریاضی در امتحان و کنکور موفق باشید، ادامه این مطلب را بخوانید. برای آموزش بهتر درس ریاضی کتاب درسی را خوب بخوانید، از کتابهای کمک آموزشی استفاده کنید و مرور روزانه و هفتگی را هم در برنامه خودتان بگنجانید. ولی باز همانطور که گفته شد، حل تمرین و مسئله را هم فراموش نکنید.
حل تمرین و مسئله در یادگیری و آموزش ریاضی بسیار مهم است. شما هر مطلبی را که در کلاس تدریس ریاضی یاد گرفته اید حین حل مسئله به کار می برید. و این خودش یک آزمون است برای اینکه چک کنید که آیا مطلب را به خوبی یاد گرفته اید یا نه.
مغز و ذهن انسان نیز مانند سایر اعضای بدن عضلاتی برای خودش دارد. هر چه بیشتر از ذهنتان کار بکشید و مسائل سنگین و سطح بالاتری را حل کنید، ذهن و مغز شما قوی تر خواهد شد. البته باید از مسائل و تمرینات راحتتر شروع کرده و به تدریج مسائل سخت تر را حل کنید.
کلید یادگیری و آموزش بهتر درس ریاضی حل تمرین است. شما با حل تمرین آن بخشی از ذهنتان که باید از پس حل تمرینها و مسائل ریاضی بر بیاد را قوی تر می کنید.
از جلسات تدریس خصوصی ریاضی استفاده کنید: اگر در حل تمرینات و سوالات ریاضی اشکال دارید، یک راکار خوب برای رفع اشکال استفاده از جلسات تدریس خصوصی ریاضی است. برای مشاهده لیست مدرسین ریاضی بر روی عبارت آموزش خصوصی ریاضی کلیک کنید. تعدادی از مدرسین فعال در زمینه تدریس خصوصی ریاضی هم در پایین همین مطلب نشان داده شده اند.
از سوالات امتحانی سالهای قبل استفاده کنید: بعد از حل مثالهای حل شده در جلسات تدریس ریاضی و حل تمرینات و مسائل کتاب درسی، حل سوالات امتحانی سالهای قبل می تواند به افزایش تسلط شما در یادگیری ریاضی کمک زیادی بکند. تعدادی سوال امتحانی ریاضی در ادامه برای دانلود رایگان ارائه شده است. برای دانلود سوالات امتحانی ریاضی بر روی لینکهای زیر کلیک کنید.
 
دانلود رایگان نمونه سوال امتحانی و جزوات آموزشی ریاضی دانشگاه
دانلود رایگان نمونه سوال امتحانی و جزوات آموزشی ریاضی دبیرستان
دانلود رایگان نمونه سوال امتحان و جزوات آموزشی ریاضیات گسسته
دانلود سوالات امتحانی نیمسال اول ریاضی 1 اول دبیرستان - سری اول
در فصل تابستان برای آموزش و یادگیری بهتر ریاضی در کلاسهای تدریس خصوصی می توان کارهای مختلفی انجام داد. بسته به تشخیص مدرس ریاضی و ترجیح خود دانش آموز و دانشجو می توان در این کلاسهای مطالب مختلفی را ارائه نمود. یکی از کارهایی که می توان در کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی در تابستان انجام داد این است که مباحث پایه ای را مورد بحث و بررسی قرار داد و خوب یاد گرفت. از جمله مباحث پایه ای ریاضی می توان به حد و مشتق، انتگرال گیری، اتحادها، نسبت های مثلثاتی، تمرین فرمولهای مختلف مشتق گیری و انتگرال گیری، رفع ابهام در حد ها، تعریف پایه ای حد و مشتق، روش های مختلف انتگرال گیری (جزء به جزء ، تغییر متغیر و ....)، آمار و احتمالات و .... اشاره کرد. اگر دانشجو یا دانش آموزی در این مباحث پایه ای اشکال داشته باشد در درس ریاضی در مقاطع بالاتر هم اشکال خواهد داشت. در ضمن در دروس دیگر مانند فیزیک که استفاده از این مباحث برای حل مسائل لازم است (به عنوان مثال در فیزیک مکانیک برای بدست آوردن معادله سرعت از معادله مکان زمان مشتق گیری لازم است) هم ممکن است دانشجو یا دانش آموز اشکال داشته باشد. فصل تابستان فرصت بسیار خوبی است که در کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی چنین اشکالات پایه ای و عمقی در مباحث پایه ای ریاضی را برطرف کرد.

iranmodares

بهترین روش های آموزش و یادگیری درس ریاضی


 
حضور فعال و موثر در کلاس تدریس ریاضی: وقتی بحث حضور در کلاسهای تدریس ریاضی است منظور این است که در کلاس ریاضی حضور مفید و موثری داشته باشید. تعداد بسیار زیادی از دانشجویان و دانش اموزان در کلاس فقط حضور فیزیک دارند و به خاطر اینکه به قول خودشان استاد یا مدرس انها را در کلاس ببیند و یا برای حضور غیاب در کلاس شرکت می کنند. این نوع حضور در کلاس ریاضی فایده ای ندارد و اتفاقا فقط وقت شما را تلف می کند. یا در کلاس ریاضی شرکت نکنید و یا حضور فعال و موثری داشته باشید. در کلاس ریاضی با دقت و تمرکز به مطالبی که مدرس ریاضی ارائه می کند گوش دهید. مطالب را دنبال کنید و اجازه ندهید سررشته مطالب از دست شما در برود. جزوه یادداشت کنید. یادداشت کردن جزوه در کلاس ریاضی به یادگیری و تمرکز بالاتر شما بسیار کمک می کند و از طرفی بعدا که جزوه را مطالعه می کنید، چون خودتان جزوه را یادداشت نموده اید، بهتر ان را می فهمید. استفاده از جزوه سایر همکلاسی هایتان برای خواندن درس مناسب نیست. در کلاس ریاضی هر سوالی که برای شما پیش امد را بپرسید و به سوالات دیگران هم با دقت گوش دهید. همین سوال و جوابها برای یادگیری بسیار مفید است. ممکن است در قالب همین سوال پرسیدن ها مطالبی گفته شود که در امتحان ریاضی سوالی از آن مطرح گردد. خلاصه اینکه حضور در کلاس تدریس ریاضی مهم، مفید و موثر است به شرطی که حضور فعالی در کلاس داشته باشید.بهترین راهکار برای قوی شدن در درس ریاضی و یاد گرفتن بهتر ریاضی حل تمرین و مسئله است. حین حل تمرینات و مسائل ریاضی به نحوه حل فکر کنید و راه حل ارائه دهید. سریع سراغ حل المسائل نروید.
از تمرینات ساده تر و مثالهای متن کتاب درسی شروع کنید. ابتدا سوالهای راحت تر را حل کنید و به تدریج سراغ تمرینات و مسائل سطح بالاتر بروید. هر چه تمرینات بیشتری حل کنید در درس ریاضی قوی تر خواهید شد.
 از حل المسائل به درستی استفاده کنید. اگر می خواهید تمرین و مثالی را حل کنید و جواب آن را نمی دانید، 10 دقیقه یا یک ربع فکر کنید و راه حل مناسبی ارائه دهید. درست هم نباشد موردی ندارد. همین که راه حل ارائه دهید مهم است. بعدا حل المسائل را ببینید و راه حل خودتان را اصلاح کنید.
 برای یادگیری بهتر درس ریاضی از کتاب درسی شروع کنید. بهترین منبع برای یادگیری درس ریاضی همان کتاب درسی است. کتابهای کمک آموزشی در اولویت های بعدی قرار دارد.
 در این وب سایت جزوات، سوالات امتحانی، جزوات کنکوری، تست کنکور و ... برای دانلود رایگان ارائه شده است. بر روی عبارت دانلود جزوه و سوال ریاضی کلیک نمائید.
حل تمرینات بیشتر، بیشتر قوی شدن در ریاضی: حل تمرین و مسئله برای قوی شدن در درس ریاضی مهم و حیاتی است. در یک کلام می توان گفت که مهمترین کاری که برای قوی شدن در درس ریاضی باید انجام دهید حل تمرین و مسئله است. افرادی که ریاضی را بهتر از شما بلد هستند و نمرات بهتری می گیرند، تمرینات بیشتری حل کرده اند. از مثالها و تمرینات کتاب درسی شروع کنید و در ادامه سراغ تمرینات سطح بالاتر بروید.
 تلاش و پشتکار در کنار انگیزه و هدف برای آموزش ریاضی: برای موفقیت در هر کاری و قوی شدن در هر مبحثی در مرحله اول باید هدف واضح و روشنی برای خودتان در نظر بگیرید. باید مشخص کنید که چه می خواهید. مثلا اگر در درس ریاضی قصد دارید پیشرفت کنید برای خودتان مشخص کنید که ترم آینده چه نمره ای می خواهید در درس ریاضی بگیرید. پس از آن با تلاش و پشتکار برای رسیدن به هدفتان با برنامه ریزی اقدام کنید.

ه برای یادگیری بهتر درس ریاضی و قوی تر شدن در درس ریاضی مهم است. بعد از آنکه مثالهای حل شده در کلاس ریاضی و تمرینات متن کتاب درسی را حل کردید سراغ تمرینات سطح بالاتر بروید. می توانید از کتابهای کمک آموزشی معتبر هم استفاده نمائید. حل تمرین و مسئله بیشتر = قوی تر شدن شما در درس ریاضی. تمرینات بیشتری حل کنید و در درس ریاضی پیشرفت کنید.
شما نمی توانید ریاضیات را فقط با خواندن و گوش دادن یاد بگیرید. قسمت زیادی از یادگیری ریاضیات به فعالانه تمرین کردن بستگی دارد. این بدان معنی است که شما حتماً باید همه ی تکالیف و وظایف محوله ی درسی خود در ریاضیات را انجام دهید. یاد گرفتن چگونگی استفاده از فرمول ها و روش ها، حیاتی است.
عاملیکه بیشترین تاثیر در یادگیری ریاضی توسط شما را دارد، حل مسائل و تمرینها به گونه ای است که گفته شد. درست مانند ورزشکاری که با بلند کردن هر وزنه ای که مقداری وزن آن از توانایی خودش بیشتر است مقداری به حجم عضلات خود می افزاید، شما نیز با حل هر مثال و مسئله ریاضی که مقداری شما را به تفکر وادارد مقداری به توانائی های ذهنی تان می افزائید. پس در قدم اول مثالها و تمرینات حل شده را خودتان یکبار دیگر حل کنید. برای حل این تمرینات و مثالها بدون نگاه کردن به حل آنها باید فکر کنید و این مفید است. اگر نهایتا نتوانستید حل کنید به راه حل نگاه کنید. این کار ایراد ندارد ولی اینکه از همان ابتدا مستقیم بروید سراغ راه حلها این نوع مطالعه برای یادگیری ریاضی مفید نیست. در ادامه از مسائل و تمرینات سخت تر و سطح بالاتر که ذهن شما را به چالش می کشد و توانائی های شما را افزایش می دهد استقبال کنید.
بهترین توصیه در زمینه روش درست خواندن ریاضی این است که درس ریاضی را در طول ترم مطالعه کنید. اگر درس ریاضی را نخوانید و آن را برای فرجه ها یا ایام امتحانات بذارید، خواهید دید که حجم زیادی از مطالب وجود دارد و شما فرصت کمی برای مطالعه دارید. در ایام امتحانات درس ریاضی را به خوبی نمی توانید یاد بگیرید. این مطلب در همین سایت در مقالاتی مانند زمان مناسب کلاس خصوصی و موفقیت در آموزش و تدریس ریاضی و چگونه در امتحان ریاضی 20 بگیریم توضیح داده شده است. در ایام امتحانات شما در نهایت می توانید تلاش کنید که درس ریاضی را نیفتید. در طول ترم فرصت بسیار خوبی برای یادگیری وجود دارد. با خیال راحت و آسوده می توانید درس ریاضی و سایر دروس را بخوانید و آن را به درستی یاد گرفته و پایه ریاضی خودتان را قوی کنید (برای مطالعه در زمینه نحوه قوی کردن پایه ریاضی مقاله چگونه ریاضی را از پایه یاد بگیریم (25 نکته مهم آموزش موفق ریاضی) را مطالعه نمائید). در طول ترم برای حل تمرین و مسئله هم فرصت بسیار خوبی وجود دارد. همانطور که می دانید ریاضی درس حفظ کردنی نیست و برای آموزش ان باید تمرین و مسئله حل کنید. در ایام امتحانات به اندازه کافی نمی توانید تمرین و مسئله حل کنید و درس ریاضی را به صورت پایه ای و عمقی نمی توانید آموزش ببینید. به این ترتیب سالهای بعد هم به مشکل می خورید و در کل در ریاضی ضعف خواهید داشت. بنابراین از بین موارد ذکر شده این مورد مطالعه و حل تمرین ریاضی در طول ترم به جای موکول کردن آن به ایام امتحانات در راستای روش درست خواندن ریاضی مهم ترین نکته است.بسیاری از دانشجویان و دانش اموزان فقط به خاطر بحث حضور و غیاب و یا برای اینکه وقتشان پر شود در کلاسهای تدریس ریاضی شرکت می کنند. به هر حال، شما که وقت می ذارید، چرا از وقت خودتان که از هر چیز دیگری ارزشمندتر است درست استفاده نمی کنید؟! حضور در کلاسهای تدریس ریاضی مدرسه و دانشگاه در صورتیکه به مطالب ارائه شده خوب گوش دهید و تمرکز کنید، می تواند در موفقیت تحصیلی شما مفید و موثر باشد.
همانطور که در مطالب قبلی هم گفته شده است، برای افزایش تمرکز و یادگیری بهتر در کلاسهای تدریس ریاضی جزوه یادداشت کنید. البته لازم نیست هر حرفی که از دهن استاد یا معلم خارج می شود را یادداشت نمائید. اگر این کار را بکنید از خود درس چیزی متوجه نمی شوید. مهمترین نکات درس و راه حل سوالها و مسائل ریاضی را در جزوه خودتان بنویسید. به مطالب ارائه شده در کلاس ریاضی علاقه نشان دهید و هر جایی برای شما سوالی پیش آمد بپرسید و یا یادداشت کنید تا بعدا بپرسید.

iranmodares

چگونه در درس ریاضی رفع اشکال کنیم؟

بعد از یادگیری هر درسی و از جمله درس ریاضی، روند فراموش شدن مباحث آغاز می گردد. یعنی به تدریج و با گذشت زمان مطالب به دست فراموشی سپرده خواهد شد. با مرور بعد از کلاسهای تدریس ریاضی این روند فراموشی کند شده و مطالب مدت بیشتری در ذهن شما باقی می ماند. مطلب دیگر اینکه با مرور مطالب ارائه شده ریاضی بعد از کلاسهای تدریس ریاضی مدرسه و دانشگاه، اگر جایی سوالی داشته باشید و یا مطلبی را خوب یاد نگرفته باشید، می تواند مطلب یا مبحث مورد نظر را یادداشت نموده و در جلسه بعدی تدریس از معلم و استاد خودتان بپرسید.
اگر می خواهید ریاضی را بهتر و بهتر یاد بگیرید و در آموزش ان موفق باشید و در امتحانات و کنکور ریاضی موفق باشید، تا جایی که می توانید تمرین  مسئله حل کنید. تمرین مادر یادگیری است. هر چه تعداد تمریناتی که حل می کنید بیشتر و بیشتر باشد، تسلط شما بر درس ریاضی هم بیشتر و بیشتر خواهد شد. ابتدا از سوالات و تمرینات حل شده شروع کنید و به تدریج به سمت حل کردن مسائل سطح بالاتر و سخت تر حرکت کنید.
با توجه به مطالب گفته شده، اگر موافق هستید که برای یادگیری ریاضی باید در طول ترم زمان گذاشت، حال باید بدانیم در زمانی که برای آموزش بهتر این درس می خواهیم در نظر بگیریم چه کارهایی باید انجام دهیم. همانطور که می دانید ریاضی یک درس پیوسته است. مثلا اگر مبحث حد و مشتق (رایگان دانلود کنید: دانلود روابط و فرمولهای پایه ای مشتق) را خوب آموزش ندیده باشید در مقاطع بالاتر به مشکل برخورد خواهید کرد. این دقیقا همان مشکل خواندن ریاضی در ایام امتحانات است. دانشجو یا دانش آموزی که فقط با مطالعه ریاضی در ایام فرجه ها و یا در شب امتحان و با تقلب قبول می شود، در همان ترم ظاهرا درس را پاس کرده است و خوشحال است که با وجود اینکه تلاش زیادی نکرده ام چون باهوش هستم !!! درس را قبول شدم. ولی این دانشجو یا دانش آموز در ترمهای بعد مشکل خواهد داشت. از ایشان انتظار می رود مطالبی را بلد باشد و بر مبنای این انتظار مطالب دیگری ارائه می گردد. ولی چون بلد نیستند، مطالب جدید ریاضی را هم متوجه نخواهند شد و این مشکل تا فارغ التحصیلی ادامه پیدا خواهد کرد. البته این مشکل در کلاسهای خصوصی ریاضی قابل رفع است. دانش آموز یا دانشجویی که ریاضی را خوب بلد نیست، اگر به موفقیت در درس و تحصیل علاقه داشته باشد، با شرکت در کلاسهای تدریس حصوصی ریاضی می تواند اشکالات ترمهای قبل را هم برطرف نموده و مطالب ترم حاضر را هم آموزش ببیند. جلسات خصوصی ریاضی برای یادگیری بهتر این درس و رفع اشکال می تواند بسیار مفید باشد به شرطی که دانشجویان و دانش اموزان در طول ترم از این کلاسهای استفاده کنند و برگزاری کلاسها را به ایام امتحانات موکول ننمایند. البته اگر در طول ترم خودتان درس را خوب خوانده باشید و یا در طول ترم کلاسهای خصوصی را شرکت کرده باشید و فقط اشکالات جزئی برایتان باقی مانده باشد، در ایام امتحانات هم برای جمع بندی و رفع اشکال می توان از جلسات خصوصی ریاضی استفاده کرد.با توجه به مطالب ارائه شده، با شرکت در کلاسهای خصوصی ریاضی می توانید ریاضی را بهتر یاد بگیرید و اشکالاتی که در این درس دارید را برطرف نمائید. البته باید خودتان هم در طول ترم درس بخوانید و در کلاسهای اصلی خودتان هم شرکت نمائید. در نهایت حل تمرین و مسئله برای یادگیری و آموزش ریاضی مهم و حیاتی است.

منبع: ایران مدرس

...
نویسنده : بازدید : 6 تاريخ : يکشنبه 8 مرداد 1396 ساعت: 9:48