چگونگی مطالعه صحیح درس ریاضی، چگونه ریاضی بخوانیم؟ :: مدرس، معلم و استاد تدریس خصوصی ریاضی و ریاضیات دبیرستان، ابتدایی، کنکور و دانشگاه

چگونگی مطالعه صحیح درس ریاضی، چگونه ریاضی بخوانیم؟

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  پر مخاطب ها

  برچسب ها

  در این بخش در زمینه چگونگی مطالعه صحیح درس ریاضی، چگونه ریاضی بخوانیم؟ روشهای درست مطالعه ریاضی، مطالعه درست و اصولی ریاضی و .... توضیحاتی ارائه دشه است. پیش از مطالعه از صزف غذاهای چرب و سنگین خودداری شود و در حدود 1 ساعت بعد از صرف غذا مطالعه نمایید چون پس از مصرف غذای سنگین بیشتر جریان خون متوجه دستگاه گوارش می‌شود تا به هضم و جذب غذا کمک کند لذا خونرسانی به مغز کاهش می یابد و از قدرت تفکر و تمرکز کاسته می‌شود. از مصرف الکل و دارو هم خودداری فرمایید. همچنین غذاهای آردی مانند نان و همینطور نوشابه‌های گازدار از قدرت ادراک و تمرکز می‌کاهند. شما نمی توانید ریاضیات را فقط با خواندن و گوش دادن یاد بگیرید. قسمت زیادی از یادگیری ریاضیات به فعالانه تمرین کردن بستگی دارد. این بدان معنی است که شما حتماً باید همه ی تکالیف و وظایف محوله ی درسی خود در ریاضیات را انجام دهید. یاد گرفتن چگونگی استفاده از فرمول ها و روش ها، حیاتی است. فرهنگ لغات ریاضی را یاد بگیرید. اغلب کلمه ای که در ریاضی مورد استفاده قرار می گیرد، وقتی در مبحثی غیر از ریاضی مورد استفاده قرار می گیرد، معنای متقاوتی می دهد. کلمات و اصطلاحات جدید ریاضی و معنای ریاضی آنها را در قسمت های خاصی از دفتر خود وارد کنید.(منبع: رشد و راسخون)

  در صورت امکان، قبل از حضور در کلاس درس ریاضی، مبحثی که معلم یا استاد شما قرار است تدریس کند را به صورت خلاصه مطالعه نمائید. اگر کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی در منزل را دارید، می توانید برگزاری کلاسها را به گونه ای هماهنگ کنید که از کلاسهای تدریس ریاضی مسئله جلو افتاده و با آمادگی بیشتر در کلاسهای مدرسه حاضر شوید. موکول نکردن خواندن ریاضی به شب امتحان: ریاضی درس شب امتحانی نیست. آن را در طول ترم بخوانید و مرور و حل مسئله را در طول ترم در نظر داشته باشید. اگر حتی در ایام امتحانات درس را بخوانید و به هر ترتیبی که شده قبول شوید، بعد از امتحان چیزی یادتان نمی ماند و در سالهای بعدی تحصیل مشکل خواهید داشت. اگر می خواهید ریاضی را 20 بگیرید، بعد از کلاسهای تدریس و تدریس خصوصی ریاضی (اگر شرکت می کنید) درس را مرور نمائید. تمرینها را دوباره حل کنید و مثالها را بررسی کنید. در این مرحله هم اگر سوالی پیش آمد یادداشت کنید که جلسه بعد بپرسید. تمرینها را خودتان از اول حل کنید. به جواب نگاه نکنید. ببینید آیا می توانید حل کنید. تا جایی که می توانید از مغزتان کار بکشید. ذهن شما هر چه بیشتر فعالیت داشته باشد و تمرین حل کند قوی تر می شود. هر چه تمرینات بیشتری حل کنید قوی تر خواهید شد. نکته دیگری که باید مد نظر داشته باشید داشتن یک برنامه ریزی خوب است. سعی کنید در برنامه ریزی خودتان مطالعه، حل تمرین، شرکت در کلاسهای تدریس ریاضی و سایر دروس، استراحت و ... را بگنجانید.
  البته فقط حضور در کلاسهای تدریس ریاضی شرط نیست. بلکه باید در کلاسهای تدریس ریاضی حضور فعال داشته باشید. حل تمرین و مسائل را دنبال کنید و سوال بپرسید. اگر به هر دلیل نتوانستید در کلاسهای تدریس ریاضی شرکت کنید، برای جبران مطالب ارائه شده، از جلسات تدریس خصوصی ریاضی استفاده نمائید. برای مشاهده مدرسین خصوصی ریاضی بر روی عبارت تدریس خصوصی ریاضی کلیک کنید. تعدادی از مدرسین ریاضی را هم در پایین همین مطلب می توانید مشاهده کنید.
  برای آموزش بهتر و عمقی تر درس ریاضی شرکت در کلاسهای و جلسات تدریس خصوصی ریاضی به نسبت کلاسهای مدرسه و دانشگاه مفید تر و بهتر است. کلاسهای خصوصی ریاضی دقیقا منطبق با سطح تحصیلی دانش آموز و دانشجو قابل تنظیم است. چون مدرس و معلم خصوصی فقط با یک نفر (یا در کلاسهای نیمه خصوصی با دو یا سه نفر) در کلاس سرو کار دارد می تواند خیلی راحت سوالاتی از ایشان بپرسد و با توجه به نیاز شاگرد خودش کلاس را به گونه ای تنظیم کند که مفید و موثر باشد. همانطور که گفته شد در کلاسهای مدرسه و دانشگاه برای مدرس یا استاد ریاضی ممکن نیست خودش را با 30 یا 40 نفر هماهنگ کند و کاری کند که حتما کلاس برای همه مفید باشد. حتی اگر بعضی از دانش آموزان و دانشجویان قبلا تنبلی کرده باشند و از ترم حاضر بخواهندبه درس برگردند و تلاش خودشان را افزایش دهند، باز هم ممکن است به دلیل ضعفهایی که در درس ریاضی پایه های قبلی دارند، در کلاس گروهی ریاضی درس را خوب متوجه نشوند. در کلاس های خصوصی ریاضی هر اشکالی قابل رفع کردن است.
  کلاسهای خصوصی ریاضی در صورتیکه از طرف خود شما جدی گرفته شود برای آموزش بهتر درس ریاضی، آموزش مغهومی و عمقی ریاضی، گرفتن نمره خوب و حتی نمره 20 در درس ریاضی، کسب درصد بالا در ریاضیات کنکور، قبول شدن در المپیاد ریاضی و رفع اشکالات پایه ای ریاضی بسیار مفید است. البته ریاضی را بدون حل تمرین و مسئله نمی توان آموزش دید بنابراین در کنار شرکت در کلاسهای خصوصی ریاضی تمرین و مسئله هم حل کنید.
  نکته دیگری که برای استفاده بهتر از کلاسهای خصوصی ریاضی مد نظر داشته باشید این است که کلاسهای خصوصی ریاضی را در طول ترم استفاده کنید. با برگزاری کلاسهای خصوصی در طول ترم فرصت بیشتری برای حل تمرین و مسئله دارید و درس را بهتر درک خواهید کرد. مطلبی که به تدریج و در طول زمان یاد گرفته شود بهتر جا می افتد و در امتحان هم بهتر می توانید از آن استفاده نمائید. با زمان بسیار کمی که در ایام امتحانات دارید درس را عمقی نمی توانید آموزش ببینید.
  خودتان درس را بعد از کلاسها خوب مرور نموده و مسئله و تمرین حل کنید. در نهایت به صورت آهسته و پیوسته در طول ترم درس ریاضی را بخوانید و مطالعه آن را برای شب امتحان در نظر نگیرید. اگر در طول تحصیل این روند را پیش بگیرید، به تدریج در درس ریاضی قوی تر شده و پایه ریاضی شما قوی و قوی تر خواهد شد. برای یادگیری پایه ای و اصولی هر درسی و از جمله درس ریاضی باید اصولی درس بخوانید و تلاش کنید و مداومت داشته باشید. برای مطالعه بیشتر در زمینه موفقیت در آموزش و یادگیری ریاضی مقاله چگونه در ریاضی نابغه شویم یا 20 راهکار عالی برای آموزش صحیح و گرفتن نمره 20 در درس ریاضی را مطالعه نمائید.
  حل تمرینات بیشتر، بیشتر قوی شدن در ریاضی: حل تمرین و مسئله برای قوی شدن در درس ریاضی مهم و حیاتی است. در یک کلام می توان گفت که مهمترین کاری که برای قوی شدن در درس ریاضی باید انجام دهید حل تمرین و مسئله است. افرادی که ریاضی را بهتر از شما بلد هستند و نمرات بهتری می گیرند، تمرینات بیشتری حل کرده اند. از مثالها و تمرینات کتاب درسی شروع کنید و در ادامه سراغ تمرینات سطح بالاتر بروید.
  از جزوه و سوال امتحانی ریاضی در اینترنت استفاده کنید: در همین سایت (ایران مدرس) جزوات آموزشی، جزوات کنکوری، نمونه سوالات امتحانی، تست کنکور و مطالب آموزشی زیادی برای دانلود رایگان ارائه شده است. برای دانلود رایگان جزوه و سوالات امتحانی ریاضی بر روی عبارت دانلود جزوه و سوال ریاضی کلیک نمائید. از جزوات آموزشی و خلاصه جزوات ریاضی ارائه شده در همین سایت استفاده کنید و ریاضی را بهتر آموزش ببینید. سوالات امتحانی را برای موفقیت در امتحان ریاضی حل کنید.
  همانطور که گفته شد، بهترین توصیه برای موفقیت در امتحان ریاضی این است که خواندن درس را به ایام امتحانات موکول نکنید. خصوصا اگر می خواهید نمره بالا بگیرید باید زودتر شروع کنید. از کتابهای کمک آموزشی معتبر برای یادگیری ریاضی استفاده نمائید. هر کتابی که بدستان رسید را نخوانید و برای ان وقت نذارید. البته کتاب درسی در اولویت اول است. از حل المسائل درست استفاده کنید. تمرین جدید را که می بینید حداقل 10 دقیقه روی آن فکر کنید و راه حلی را روی کاغذ بنویسید. اشتباه هم باشد ایرادی ندارد. در ادامه حل تمرین را ببینید. هیچ سوال یا اشکالی را بدون پاسخ باقی نگذراید. حین درس خواندن و حل تمرین و مسئله و سوال اشکالات را یادداشت نمائید و بعدا از مدرس، استاد و یا معلم خصوصی ریاضی خودتان بپرسید. اگر در کلاس ریاضی مدرسه یا دانشگاه درس را خوب متوجه نمی شوید، ممکن است اشکالات شما به پایه های قبل برگردد. برای رفع اشکال از کلاسهای خصوصی ریاضی استفاده نمائید.  اگر می خواهید کلاسهای خصوصی ریاضی بیشترین بازدهی را برای شما داشته باشد، باید به نسبت وضیت تحصیلی خودتان و هدفی که دارید زمان مناسبی برای شروع کلاسها و جلسات تدریس خصوصی و همچنین تعداد جلسات مناسبی در نظر بگیرید. اگر اشکالات پایه ای دارید و درس را اصلا بلد نیستید از همان اوایل ترم کلاسها را شروع کنید و تعداد جلسات زیادی را هماهنگ نمائید. اگر فقط اشکالات جزئی دارید در ایام امتحانات برای رفع اشکال چند جلسه کلاس خصوصی هم کفایت می کند.
  چگونه برای امتحان ریاضی تمرین کنیم؟ در مرحله اول تمرینات و مثالهای حل شده کتاب درسی را یک بار دیگر مرور کنید. برای خودتان تمرینات ریاضی را تشریح نمائید. اگر در تمرینات حل شده و مثالها اشکال دارید از معلم ریاضی و یا مدرس خصوصی خودتان سوال بپرسید. در مرحله بعد سراغ تمرینات حل نشده کتاب درسی بروید. روی تمرینات فکر کنید و راه حلی بنویسید. حتی اگر راه حل شما درست نباشد و در یک سطر هم نوشته شده باشد ایرادی ندارد. مهم این است که فکر کنید. در ادامه از روی حل المسائل جواب را ببینید و اشکالات خودتان را برطرف نمائید.

  در این بخش در رابطه با نحوه حل تمرین ریاضی و چگونگی حل مسائل و مثالهای ریاضی توضیحاتی ارائه شده است.

  1- در ابتدای کار در کلاس ریاضی با دقت به درسی که ارائه می شود و تمرینات و مثالهایی که برای آن حل می گردد گوش دهید. در همان کلاس ریاضی سعی کنید تمرینات و مثالهایی که حل می شود را خوب یاد بگیرید و در جزوه خودتان یادداشت کنید. هر نکته ای که برای تمرینات و مثالها گفته می شود را یادداشت نمائید و هر سوالی از حل تمرینات و مثالها داشتید بپرسید.

  2- بعد از کلاسهای ریاضی در منزل یا خوابگاه مثالها و تمریناتی که در کلاس حل شده است را دوباره بررسی نمائید. آیا نکته ای وجود دارد که خوب یاد نگرفته باشید؟ آیا راه حل را خوب می فهمید؟ سعی کنید خودتان دوباره تمرینات و مثالها را حل کنید. اگر همان روز خسته بودید، ایرادی ندارد روز بعد این کار را انجام دهید ولی اجازه ندهید فاصله زیادی بیفتد. هر سوال یا اشکالی از تمرینات حل شده داشتید یادداشت کنید تا جلسه بعد بپرسید.


  اگر در درس ریاضی اشکال پایه دارید و می خواهید اشکالات خودتان را برطرف نمائید استفاده از کلاسهای خصوصی ریاضی می تواند مفید باشد. یا اگر در درس ریاضی در سطح متوسطی قرار دارید و می خواهید در این ردس نمره بسیار خوب و حتی نمره 20 بگیرید، در کنار کلاسهای ریاضی مدرسه و دانشگاه می توانید در کلاسهای خصوصی هم شرکت نمائید. در حالت دیگر اگر به دلایل موجهی در کلاسهای مدرسه و دانشگاه غایب بوده اید برای جبران غیبت ها و یادگیری بهتر درس باز هم می توانید از جلسات تدریس خصوصی ریاضی استفاده نمائید. برای موفقیت در کنکور، رفع اشکال درس ریاضی، موفقیت و کسب نمره بهتر در امتحان ریاضی، موفقیت در المپیاد ریاضی و .... می توانید در کلاسهای خصوصی ریاضی شرکت کنید. تعدادی از مدرسین ریاضی را در پایین همین مطلب می توانید مشاهده کنید.
  با توجه به مطالب ارائه شده برای موفقیت در کنکور ریاضی و امتحان ریاضی، برای قی شدن و نابغه شدن در درس ریاضی و 20 گرفتن در این درس مهم، برای 100 زدن ریاضی در کنکور و ... راه حل تقریبا مشابهی وجود دارد و این آن است که برای یادگیری ریاضی وقت بذارید و کتاب درسی را به صورت مفهومی آموزش ببینید. در کلاسهای ریاضی مرتب شرکت کنید و حضور فعال داشته باشید. تا جایی که وقت به شما اجازه می دهد تمرین و مسئله حل کنید و روی حل تمرینات و مسائل ریاضی فکر کنید. ریاضی را در طول زمان و در طول ترم بخوانید و یاد بگیرید و آنرا به ایام امتحانات موکول نکنید. افرادی که ریاضی را خوب بلد هستند فقط بیشتر از شما وقت گذاشته اند و تمرین و مسئله حل نموده اند.
  برای یادگیری بهتر درس ریاضی و موفقیت در امتحان ریاضی شرکت در کلاسهای تدریس ریاضی و در صورت لزوم کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی لازم و مفید و موثر است.

  بسیاری از دانش اموزان و دانشجویان وقتی قرار است از کلاسهای خصوصی استفاده کنند، با اینکه در کلاسهای اصلی خودشان حاضر هستند با این وجود به درس گوش نمی دهند. شما این کار را انجام ندهید. اگر در کلاسهای اصلی خودتان 50 تا 60 درصد مبحث را هم متوجه شوید در کلاسهای خصوصی ریاضی کارتان خیلی راحت تر خواهد شد. در ضمن، شما که در کلاس درس حاضر هستید، حیف نیست وقت خودتان را تلف کنید؟ حداقل چیزی یاد بگیرید.
  منبع: ایران مدرس
  نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : چهارشنبه 1 شهريور 1396 ساعت: 18:14
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها