چگونه ریاضی را تمرین کنیم و نمره خوب بگیریم؟

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  پر مخاطب ها

  برچسب ها

  چگونه ریاضی را تمرین کنیم و نمره خوب بگیریم؟ - اگر می خواهید ریاضی را تمرین کنید و خوب یاد بگیرید ادامه این مطلب را بخوانید. برای اینکه در تمرینات ریاضی موفق باشید و خوب تمرین حل کنید، سعی کنید در مرحله اول متن درس را خوب یاد بگیرید. در بسیاری از اوقات اگر نمی توانید تمرین های ریاضی را حل کنید به این دلیل است که متن درس را خوب نفهمیده اید. برای خوب حل کردن تمرینات ریاضی باید ابتدا خوب متن درس را بفهمید و درک کنید. هم در کلاس درس به مطالب خوب گوش دهید و هم متن کتاب درسی را خوب بخوانید. اگر در کلاس جزوه یادداشت کنید بهتر هم درس را یاد می گیرید و هم بعدا در حل تمرینات ریاضی موفق تر خواهید بود. اگر می خواهید ریاضی را خوب تمرین کنید باید به اندازه کافی برای یادگیری آن وقت داشته باشید. ریاضی را در طول ترم بخوانید. (برای مشاهده جزوات و نمونه سوالات ریاضی موجود در سایت (ایران مدرس) بر روی عبارت ریاضی کلیک کنید).

  بعد از خوب خواندن متن کتاب درسی و شرکت در کلاسهای ریاضی به صورت کامل نوبت به مرور روزانه میرسد. خودتان را متعهد کنید که هر روز بعد از کلاس ریاضی درس را مرور نمائید. اگر برای خودتان قانونی داشته باشید و به آن پایبند باشید نتیجه اش این می شود که در طول ترم ریاضی را خواهید خواند و در نتیجه بهتر یاد خواهید گرفت. مرور ریاضی بعد از کلاسها و در طول ترم باعث می شود به مرور مطالب برایتان جا بیفتد و هم دیرتر مطالب را فراموش کنید و هم در امتحان موفق تر عمل کنید. مثالهایی که در کلاس درس ریاضی حل شده است را دوباره حل کنید و مرور نمائید. این سوالات را یک بار دیده اید که مدرس یا معلم ریاضی شما حل کرده است. حال تلاش کنید خودتان هم یکبار دیگر آن را حل کنید. اگر متن کتاب درسی را خوب خوانده باشید و در کلاس ریاضی حواستان جمع باشد می توانید این مثالها را حل کنید. کمی فکر کنید و راه حلی بنویسید اگر موفقیت آمیز هم نبود ایراد ندارد راه حل را ببینید و یاد بگیرید. در مرحله بعد همان روز و یا در طول هفته در روزهای دیگری که سرتان خلوت تر است تمرینات حل نشده کتاب را بررسی نمائید و حل کنید. هر اشکالی داشتید یادداشت نمائید تا بعدا از مدرس ریاضی و یا معلم خصوصی ریاضی خودتان بپرسید. دفترچه ای تهیه کنید و نکات مهم متن درس و تمرینات را در آن بنویسید. کتاب درسی ریاضی را قبل از هر کتاب دیگری بخوانید و برای یادگیری ریاضی وقت بگذارید.

  برای یادگیری درس ریاضی و هر درس دیگری و کلا برای موفقیت در تحصیل یک برنامه ریزی درسی صحیح حتما لازم و ضروری است. برنامه ریزی برای خواندن درس ریاضی را خودتان با توجه به عادات و توانائی هایتان انجام دهید.  در صورت امکان، قبل از حضور در کلاس درس ریاضی،مبحثی که معلم یا استاد شما قرار است تدریس کند را به صورت خلاصه مطالعه نمائید. اگر کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی در منزل را دارید، می توانید برگزاری کلاسها را به گونه ای هماهنگ کنید که از کلاسهای تدریس ریاضی مسئله جلو افتاده و با آمادگی بیشتر در کلاسهای مدرسه حاضر شوید. موکول نکردن خواندن ریاضی به شب امتحان: ریاضی درس شب امتحانی نیست. آن را در طول ترم بخوانید و مرور و حل مسئله را در طول ترم در نظر داشته باشید. اگر حتی در ایام امتحانات درس را بخوانید و به هر ترتیبی که شده قبول شوید، بعد از امتحان چیزی یادتان نمی ماند و در سالهای بعدی تحصیل مشکل خواهید داشت. مطالعه ریاضی در طول ترم: با مطالعه ریاضی در طول ترم، در ایام امتحانات بر روی مطالبی کار می کنید که تسلط شما را افزایش دهد. اگر در طول ترم ریاضی را نخوانید در ایام امتحانات فقط می توانید به صورت سطحی درس را به پایان برسانید.
  مرور پیوسته درسهای ارائه شده در طول ترم: درسها و تمرینات و مثالهای حل شده در طول ترم را مرور نمائید. نگذارید که مطالب ارائه شده انباشت شود.
  در کلاسهای تدریس ریاضی مدرسه و دانشگاه و در صورت لزوم جلسات تدریس خصوصی ریاضی شرکت کنید و کلاسها را از دست ندهید. در کلاسهای ریاضی حضور فعال داشته باشید. جزوه یادداشت کنید و سوال بپرسید. به سوالهایی که توسط دانش آموزان یا دانشجویان دیگر پرسیده می شود نیز گوش دهید چون ممکن است این سوالات بعدا برای خود شما هم پیش بیاید.
  داشتن تمرکز و حواس جمع در کلاس درس: در کلاس درس حواستان را جمع کنید و تمرکز صد در صدی داشته باشید. سوالاتتان را گوشه کاغذ یادداشت کنید و بپرسید. با مطالب ارائه شده در کلاس درس درگیر شوید و آن را دنبال کنید.
  اولویت دادن به کتاب درسی ریاضی برای مطالعه: قبل از اینکه سراغ کتابهای کمک درسی و کتابهای کمک آموزشی بروید خود کتاب درسیتان را بخوانید. کتابهای کمک آموزشی بر مبنای همین کتاب درسی نوشته شده اند. اگر کتاب درسی را خوب بلد باشید توضیحات ارائه شده در کتابهای کمک آموزشی را هم بهتر می فهمید. مطالعه ریاضی در طول ترم و نه فقط در شب امتحان: بارها و بارها توصیه شده است که درس ریاضی را در طول ترم بخوانید. ریاضی درس شب امتحانی و حتی ایام امتحانی نیست. اگر می خواهید به خوبی از پس درس ریاضی برآئید و در ایام امتحانات استرس هم نداشته باشید، درس را در طول ترم بخوانید. اگر بخواهید درس را در ایام امتحانات بخوانید بعد از امتحانات هم خیلی زود آن را فراموش کرده و سالهای بعد هم در یادگیری ریاضی مشکل خواهید داشت.
  مرور درس ریاضی و سایر دروس در کل در زمان شما صزفه جویی خواهد کرد. چون اگر مطلبی را به صورت برنامه ریزی شده مرور کنید، دفعات بعد زمان و انرژی کمتری از شما خواهد گرفت. برای درس ریاضی، خیلی از اوقات می توانید مرور را از طریق حل تمرین و مسئله انجام دهید. مثلا امروز که درس را خوانده اید، سه روز بعد تمرینات را حل کنید. به این ترتیب مطالب برای شما دوباره یادآوری خواهد شد.
  حل تمرین و مسئله برای درسهایی مانند ریاضی و فیزیک کلید یادگیری این دروس است. در مرحله اول سعی کنید مثالها و تمرینهایی که در کلاس درس حل شده است را خوب یاد بگیرید و آنها را یک بار دیگر حل کنید. راه حل را برای خودتان توضیح دهید و اگر سوالی برایتان پیش آمد یادداشت کنید تا جلسه بعد بپرسید.
  کتاب درسی را خوب بخوانید و در کلاسهای تدریس ریاضی مدرسه و دانشگاه به صورت کامل حاضر شوید. در کلاسهای تدریس غیبت نکنید. هر یک غیبت کلی شما را عقب می اندازد. ممکن است در جلسه امتحان و یا در جلسه کنکور به سوالی نتوانید پاسخ دهید و آن سوال در همان جلسه ای که غایب بوده اید بررسی شده باشد.
  هر سوال ریاضی را که حل می کنید کمی به آن فکر کنید و راه حلی ارائه دهید بعد جوابش را ببینید. اگر جوابی که خودتان در ابتدای کار ارائه کرده اید غلط و اشتباه هم باشد ایرادی ندارد. در عوض مغزتان و ذهن ریاضی خودتان را پرورش داده اید. همینکه به حل سوال فکر می کنید و راه حلی ارائه می دهید، اگر راه حلتان هم درست نباشد، ذهنتان بیشتر و بهتر آمادگی پذیرش جواب درست را پیدا می کند. دانلود موارد زیر هم می تواند به یادگیری بهتر ریاضی کمک کند. اگر می خواهید ریاضی را خوب بفهمید باید ریاضی را به صورت عمقی بخوانید. از کنار کوچکترین نکات هم به آسانی رد نشوید. شاید در هر نکته کوچک مطلب مهمی نهفته باشد و باعث شود فهم بسیار بهتری از مطالب داشته باشید. کتاب درسی را در اولویت قرار دهید و تمرین و مسئله حل کنید. مسائل ریاضی را برای خودتان تشریح کنید. دلیل راه حلها را بدایند و فقط فرمول حفظ نکنید. به گونه ای سوالها و مسائل را حل کنید و یاد بگیرید که اگر یکی از دوستانتان از شما خواست مطالب را برای او توضیح دهید به راحتی توضیحات را ارائه دهید و ایشان را هم متوجه مطلب سازید. اگر می خواهید بفهمید که آیا مطلبی را خوب متوجه شوید، ببینید که آیا به راحتی می توانید آن را برای دیگران تشریح کنید یا نه. ریاضی را عمقی بخوانید.
  در ایام امتحانات نیز مطالعه و حل تمرین و مسئله را ادامه دهید. اگر شما در طول ترم درس ریاضی ار خوب خوانده باشید و مطابق مواردی که در بالا ذکر شد عمل کرده باشید، در ایام امتحانات نیز با قدرت و پشتکار مطالعه و حل تمرین ریاضی را ادامه دهید و بهترین نتیجه را خواهید گرفت. بعضی از دانشجویان و دانش اموزان به هوای اینکه در طول ترم درس را خوانده اند، در ایام امتحانات مطالعه را کنار می گذارند و در نهایت نتیجه عالی که همان نمره 20 باشد را نمی گیرند. برای گرفتن نمره عالی در درس ریاضی باید تا سر جلسه امتحان ادامه دهید. در ایام امتحانات اتفاقا تلاش خودتان را چند برابر کنید و نتیجه عالی آن را بعدا خواهید دید.
  رفع اشکال ریاضی و آموزش عمقی آن: برای هر درسی و از جمله ریاضی، ممکن است اشکالاتی از پایه های قبل باقی مانده باشد که بر روی عملکرد شما و میزان یادگیری شما در ترم حاضر کاملا موثر است. با شرکت در کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی می توانید هر اشکالی که داشته باشید را برطرف نمائید. حتی اگر در کلاسهای مدرسه و دانشگاه حین تدریس معلم و استاد ریاضی خودتان و یا حین مطالعه و حل تمرین و مسئله در منزل و یا در هر شرایط دیگری اشکالی داشتید و نتوانستید درس را بفهمید و یا از پس حل کردن تمرینات بر بیائید، برای رفع اشکال می توانید روی کلاسهای تدریس خصوصی حساب کنید.

  گرفتن نمره 20 در درس ریاضی با جلسات تدریس خصوصی ریاضی: در نهایت اگر برای درس ریاضی اهداف بزرگی دارید و می خواهید خیلی خوب درس ریاضی را یاد بگیرید و در امتحانات 20 بگیرید هم استفاده از کلاسهای خصوصی برای شما می تواند مفید و موثر باشد. در این حالت باید با یک مدرس خوب و مسلط ریاضی کلاسهای را هماهنگ کنید. سوالهای امتحانی سالهای گذشته را حل کنید و با حل تمرینات و مسائل سطح بالا تسلط خودتان را بر درس ریاضی به میزان زیادی افزایش دهید. با شرکت در کلاسهای تدریس ریاضی و در کنار آن با تلاش و پشتکار خودتان می توانید در این درس 20 هم بگیرید.
  منبع: ایران مدرس

  نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : چهارشنبه 29 شهريور 1396 ساعت: 0:06
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها