چگونه ریاضی را بهتر یاد بگیریم و برای امتحان آماده باشیم؟

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  پر مخاطب ها

  برچسب ها

  در این بخش در رابطه با پاسخ به سوال چگونه ریاضی را بهتر یاد بگیریم و برای امتحان آماده باشیم؟ مطالبی ارائه می گردد. شما نمی توانید ریاضیات را فقط با خواندن و گوش دادن یاد بگیرید. قسمت زیادی از یادگیری ریاضیات به فعالانه تمرین کردن بستگی دارد. این بدان معنی است که شما حتماً باید همه ی تکالیف و وظایف محوله ی درسی خود در ریاضیات را انجام دهید. یاد گرفتن چگونگی استفاده از فرمول ها و روش ها، حیاتی است. سعی نکنید که روش خود در ریاضیات را حفظ کنید. به سادگی بگویم که فرمول ها و روش های بسیار زیادی در ریاضیات وجود دارد. سعی کنید که بر روش های کلیدی مسلط شوید. این کار میزان اطلاعاتی را که باید به خاطر بسپارید کاهش خواهد داد. هر کاری را که در زندگی بخواهید با موفقیت انجام دهید به برنامه ریزی احتیاج دارید. برای یادگیری و آموزش ریاضی نیز داشتن یک برنامه خوب و منسجم لازم است. برای مرور درس ریاضی، شرکت در کلاسها و حل مثال و تمرین زمان مشخصی را در نظر بگیرید.
  درس ریاضی یکی از دروسی است که معمولا دانشجویان و دانش آموزان زیادی با یادگیری آن مشکل داشته و روشهای مختلفی را برای آموزش ریاضی و رفع اشکال آن امتحان می کنند. یکی از راههای یادگیری و آموزش ریاضی، علاوه بر حضور در کلاسهای تدریس ریاضی در مدرسه، استفاده از جلسات و کلاسهای خصوصی ریاضی است.
  مرور پس از جلسات تدریس ریاضی: پس از کلاسهای تدریس ریاضی مرور را فراموش نکنید. اگر بعد از کلاس بتوانید در یک جزوه کوچک نکات مهم آن روز را یادداشت کنید برای ایام امتحانات خیلی کمک کننده خواهد بود.
  برای آموزش و یادگیری بهتر ریاضی و کسب نمره ی بالا در درس ریاضی موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  1- برای کسب نمره خوب در درس ریاضی هدف مشخصی داشته باشید.
  2- نمره ای که در درس ریاضی می خواهید این ترم کسب کنید را به وضوح برای خودتان مشخص کنید.

  3- در کلاس ریاضی سوال بپرسید. اگر مطلبی را متوجه نشدید در همان لحظه سوال بپرسید و یا یادداشت کنید تا بعدا بپرسید.

  4- در کلاس ریاضی به سوالاتی که دوستان و همکلاسی هایتان می پرسند گوش دهید و نکات آن را یاد بگیرید.

  5- فقط برای حضور غیاب در کلاس ریاضی حاضر نشوید بلکه برای یادگرفتن آنجا باشید.

  6- با دانش اموزان و دانشجویان زرنگ و کوشا نشست و برخاست داشته باشید. به این ترتیب شما هم شبیه آنها خواهید شد.

  7- در کلاس ریاضی سعی کنید روی مطالبی که ارائه می شود تمرکز داشته باشید و حواستان پرت نشود.

  8- برای موفقیت و قبولی در امتحان ریاضی حضور مرتب و مداوم در کلاسهای مدرسه و دانشگاه لازم است. غیبت نکنید.

  9- تمریناتی که در کلاس ریاضی به شما داده می شود را با دقت حل کنید. برای درس ریاضی حل تمرین در یادگیری بسیار موثر است.

  10- بعد از کلاس مدرسه یا دانشگاه درس را مرور کنید و اشکالاتی که دارید را یادداشت کنید تا بعدا بپرسید.

  مانند هر درس دیگری بهترین کاری که می توانید برای افزایش یادگیری و کارایی خود انجام دهید این است که بعد از آنکه مبحث جدیدی از درس ریاضی در دبیرستان یا دانشگاه توسط دبیر یا استادتان تدریس شد، بعد از ظهر همان روز (تاکید می کنم همان روز) درس را مرور کنید. این کار واقعا تاثیر زیادی در میزان یادگیری شما دارد. این کار را هرگز به روز بعد موکول نکنید چون میزان تاثیر آن به شدت کاهش می یابد. به احتمال زیاد این نکته را همه ما می دانیم ولی تعداد بسیار کمی از افراد که موفقترین افراد هم هستند به این نکته عمل می کنند. پس شما نیز حتما این کار را انجام دهید.
  پشتکار و مداومت آموزش دید. اگر دانش آموز هستید، ریاضی را در طول ترم بخوانید. اینکه بخواهید در یکی دو هفته قبل از امتحانات درس ریاضی را یاد بگیرید اشتباه است. حتی اگر به صورت مقطعی هم درس را متوجه شوید و در امتحان هم نمره بگیرید، چون به اندازه کافی تمرین حل نشده است و درس ریاضی را به صورت پایه ای آموزش ندیده اید، خیلی سریع هم آن را فراموش خواهید کرد. بنابراین تلاش کنید به صورت مداوم درس را بخوانید و در طول ترم درس را یاد بگیرید.

  iranmodares

  اگر می خواهید ریاضی را درست بخوانید و در امتحان موفق باشید یکی از راهکارها برای رفع اشکال و یادگیری بهتر درس ریاضی شرکت در کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی است. برای مشاهده لیست مدرسین فعال در زمینه تدریس خصوصی ریاضی بر روی عبارت مدرسین تدریس خصوصی ریاضی کلیک کنید. در ضمن در کنار کلاسهای تدریس ریاضی مدرسه و دانشگاه و کلاسهای خصوصی ریاضی خودتان هم باید درس بخوانید و در بین جلسات تدریس تمرین و مسئله حل نمائید. کتاب درسی را خوب بخوانید و نکات مهم ان را در جزوه خلاصه ای یادداشت کنید. اگر جایی اشکالی داشتید و یا مسئله ای را خوب متوجه نشدید یادداشت کنید تا جلسه بعد از مدرس ریاضی و یا مدرس خصوصی ریاضی خودتان بپرسید.
  برای آموزش و یادگیری بهتر درس ریاضی از تمامی امکاناتی که در دسترس دارید باید استفاده کنید. از کلاسهای تدریس ریاضی مدرسه و دانشگاه و کلاسهای خصوصی ریاضی بهره ببرید. کتاب درسی ریاضی را خوب بخوانید و تمرین و مسئله حل کنید. هرچه تمرینات بیشتری را حل کنید، تسلط شما بیشتر می شود. در طول ترم درس بخوانید و با برنامه ریزی درس بخوانید. هر سوالی که در درس ریاضی برایتان پیش آمد از مدرس و معلم ریاضی خودتان بپرسید. برای یادگیری ریاضی اشتیاق نشان دهید و با انگیزه مطالعه کنید. ریاضی یکی از دروس مهم در دبیرستان و دانشگاه است و اگر این درس را به صورت پایه ای یاد بگیرید در دروس دیگر هم حین حل مسائل آن دروس اشکال نخواهید داشت.

  کلاسهای ریاضی را کامل شرکت کنید و فعال باشید: اگر می خواهید در درس ریاضی قوی باشید و ریاضی را خوب و مفهومی یاد بگیرید، در کلاسهای ریاضی شرکت کنید. مزیتی که کلاسهای ریاضی دارد این است که اولا مدرس و معلم شما مطالب را به صورت جمع بندی شده ارائه می کند و ثانیا روی مطالب ارائه شده بحث شده و مطلب را بهتر یاد می گیرید. دوستانتان ممکن است سوال بپرسند و همین سوال پرسیدنها و بحث روی مطالب باعث می شود درس را بهتر آموزش ببینید. در کلاسهای ریاضی هر سوالی که برای خودتان هم پیش آمد را می توانید بپرسید و درس را بهتر هم یاد بگیرید.
  در طول ترم درس ریاضی را بخوانید: یکی از مهمترین نکاتی که برای موفقیت در درس ریاضی و یادگیری بهتر آن مد نظر داشته باشید این است که ریاضی را در طول ترم بخوانید و مطالعه آن را فقط به ایام امتحانات موکول ننمائید. با مطالعه ریاضی در طول ترم فرصت کافی برای یادگیری بهتر، حل تمرین و مسئله، حل تمرینات بیشتر، رفع اشکال و ... خواهید داشت. برای آموزش ریاضی و قوی شدن در درس ریاضی در طول ترم برای آن وقت بذارید و درس بخوانید و تمرین و مسئله حل کنید.
  چگونه شب امتحان ریاضی بخوانیم؟ بارها و بارها گفته شده است که بهتر است مطالعه ریاضی که درس زمان بری برای یادگیری است را به شب امتحان موکول نکنید. اگر تا قبل از شب امتحان ریاضی درس را خوانده باشید شب امتحان می توانید درس را مرور کنید، تمرینات بیشتری حل کنید و نمونه سوال امتحانی برای درس ریاضی حل نمائید. اگر تا شب امتحان خیلی خوب درس را نخوانده اید سعی کنید بر بخشهایی که تا حدی بلد هستید مسلط شوید. در این زمینه هم مطالعه مقاله چگونه شب امتحان ریاضی بخوانیم موثر است.
  برای موفقیت در کنکور ریاضی و امتحان ریاضی، برای قی شدن و نابغه شدن در درس ریاضی و 20 گرفتن در این درس مهم، برای 100 زدن ریاضی در کنکور و ... راه حل تقریبا مشابهی وجود دارد و این آن است که برای یادگیری ریاضی وقت بذارید و کتاب درسی را به صورت مفهومی آموزش ببینید. در کلاسهای ریاضی مرتب شرکت کنید و حضور فعال داشته باشید. تا جایی که وقت به شما اجازه می دهد تمرین و مسئله حل کنید و روی حل تمرینات و مسائل ریاضی فکر کنید. ریاضی را در طول زمان و در طول ترم بخوانید و یاد بگیرید و آنرا به ایام امتحانات موکول نکنید. افرادی که ریاضی را خوب بلد هستند فقط بیشتر از شما وقت گذاشته اند و تمرین و مسئله حل نموده اند.
  در کلاسهای ریاضی حاضر باشید: شرکت در کلاسهای ریاضی مدرسه برای موفقیت در ریاضی کنکور مهم است. در کلاسهای ریاضی مدرس و معلم شما درس را در مدت زمان مناسبی ارائه می کند. همین مبحثی که در کلاس ارائه می شود را اگر خودتان بعدا بخواهید یاد بگیرید باید بیشتر وقت بذارید. در کلاس ریاضی جزوه مناسبی می توانید بنویسید که منبع خوبی برای مطالعه است. در کلاس روی مباحث بحث می شود و سوال و جوابهایی که انجام می شود به یادگیری بهتر شما کمک می کند. کتاب درسی را در اولویت قرار دهید: کتاب درسی مهمترین و بهترین منبع مطالعه برای ریاضی کنکور است. سوالات کنکور خارج از مباحث ارائه شده در کتاب درسی مطرح نمی شود. پس قبل از خواندن هر کتاب دیگری، قبل از رفت سراغ انواع کتابهای کمک آموزشی و .... کتاب درسی را خوب بخوانید و یاد بگیرید. مثالهای آن را حل کنید و اگر سوال یا اشکالی دارید یادداشت کنید تا بعدا بپرسید. می توانید حین مطالعه کتاب جزوه خلاصه ای برای مرورهای بعدی یادداشت نمائید.
  برای درس ریاضی حل تمرین و مسئله حیاتی است. خیلی از مباحث را از طریق حل تمرین و مسئله یاد می گیرید. بعد از مطالعه کامل و عمیق درس ریاضی برای کنکور، نوبت به حل تمرین و مثال و مسئله کافی برای آن می رسد. در این مرحله مطالب ارائه شده در کتاب بهتر برای شما جا افتاده و تسلط بیشتری بر مبحث پیدا خواهید کرد. در واقع، کلید یادگیری درس ریاضی، چه برای امتحانات و چه برای کنکور، حل تمرین و مسئله است. در نهایت باید با زدن تست های کنکوری استاندارد ریاضی تسلط خودتان را بیشتر و بیشتر کنید. نکات مهم تست های کنکوری ریاضی را یادداشت نموده و تست های مهمتر را علامت بزنید. به منظور آمادگی برای کنکور، در کنار مطالعه و حل تمرین و مرور، یکی از مواردی که باید در برنامه شما گنجانده شود، تست زنی صحیح و اصولی است. هر چه تعداد تست هایی که کار می کنید بیشتر باشد، تسلط شما بر درس ریاضی افزایش خواهد یافت.
  در کلاس تدریس ریاضی و یا جلسات تدریس خصوصی ریاضی خودتان جزوه یادداشت کنید و در کلاس درس حضور فعالی داشته باشید. هر نکته ای که به نظرتان مهم رسید را یادداشت کنید. اگر به امید جزوه دیگران باشید، ممکن است بسیاری از مطالب که به نظر خودتان مهم است را دیگران یادداشت نکنند. مطلب دیگر اینکه شما جزوه خودتان را بعدا بهتر می فهمید. ممکن است دوستانتان در جزوه و یادداشت هایشان از علامت های اختصاری و ... استفاده کنند که فقط برای خودشان معنی داشته باشد. در ضمن وقتی مطلبی را بر روی کاغذ می آورید، خودتان آن را بهتر یاد می گیرید.
  در پاسخ به سوالات چگونه برای امتحان ریاضی درس بخوانم و یا چگونه برای امتحان ریاضی تمرین کنم می توان گفت بهتر است در طول ترم درس بخوانید، با برنامه ریزی پیش بروید و از وقت خودتان در طول ترم استفاده کنید. در طول ترم در کنار کلاسهای اصلی خودتان، کلاسهای تدریس خصوصی، خواندن کتاب درسی و ... تا جایی که می توانید تمرین و مسئله حل کنید و در ایام امتحانات هم از نمونه سوالات امتحانی استفاده نمائید. روی تمرینات ریاضی تفکر و تعمق کنید و با حل تمرینات بیشتر ذهن خودتان را قوی تر و قوی تر کنید.
  - اگر قصد دارید از کلاسهای خصوصی ریاضی برای آموزش بهتر این درس استفاده کنید و در صورتیکه اشکالات زیادی دارید و یا تعداد غیبت های شما در کلاسهای اصلی خودتان زیاد بوده است، بهتر است این کلاسها را هم به ایام امتحانات موکول نکنید و در طول ترم از این کلاسها استفاده کنید. همانطور که گفته شد یادگیری ریاضی به زمان نیاز دارد.

  - از کلاهای خصوصی ریاضی به نوع دیگر و برای رفع اشکال و جمع بندی درس در ایام امتحانات هم می توانید استفاده کنید. اگر خودتان درس را خوانده اید و متن درس را بلد هستید ولی به صورت محدود اشکالاتی دارید، در ایام فرجه ها و یا نزدیک به امتحان ریاضی می توانید از کلاسهای خصوصی استفاده کنید و اشکالات خودتان را برطرف نمائید.

  iranmodares

  - کلاسهای خصوصی نمی تواند جایگزین کلاسهای اصلی خودتان باشد. اگر به صورت ناخواسته و به دلیل مشکلاتی در کلاسهای اصلی خودتان غیبت کردید استفاده از جلسات خصوصی ریاضی بهترین گزینه برای جبران است ولی به هر حال عمدا و به امید شرکت در کلاسهای خصوصی ریاضی در کلاسهای اصلی خودتان غیبت نکنید.
  - از همان اوایل ترم برای موفقیت در درس ریاضی و امتحان ریاضی و به صورت کلی برای موفقیت در تحصیل تصمیم بگیرید و هدف مشخص و واضحی برای خودتان در نظر بگیرید. مثلا تصمیم بگیرید این ترم معدل شما بالای 18 باشد و در درس ریاضی هم حداقل نمره 19 را بگیرید (یا هر نمره ای که فکر می کنید مناسب است).
  برای آموزش پایه ای، مفهومی و عمقی درس ریاضی در نظر گرفتن موارد ذکر شده در بالا کاملا مهم است. این به خودتان بستگی دارد که به چه میزان برای یادگیری درس ریاضی وقت بگذارید. اگر به یادگیری این درس علاقه داشته باشید و یا به هر حال برای موفقیت در امتحان و کنکور آموزش ان برای شما در اولویت باشد، نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که برای تسلط بر درس ریاضی لازم است برای ان وقت بگذارید. در طول ترم درس بخوانید. اگر ترمهای قبل درس ریاضی را کلا کنار گذاشته بودید و در ایام امتحانات مطالعه آن را شروع می کردید، این ترم تغییرات پایه ای در خودتان ایجاد کنید. اگر روندی را که همیشه پیش گرفته بودید ادامه دهید به همان نتایج همیشگی خواهید رسید. پس برای یادگیری بهتر درس ریاضی به نسبت روندی که قبلا پیش گرفته بودید باید تغییرات مثبتی در خودتان ایجاد کنید. در مرحله اول تعیین کنید چه نمره ای می خواهید در درس ریاضی بگیرید. اگر نمره ریاضی شما قبلا مثلا همیشه 12 و 13 بوده است، اینکه بخواهید یک مرتبه 20 بگیرید ممکن است عملی نباشد. به صورت آهسته در خودتان تغییر ایجاد کنید. مثلا تصمیم بگیرید این ترم نمره ریاضی شما 15 یا بالای 15 باشد. همین تصمیم به کارهای شما در طول ترم و در طول روز جهت می دهد. وقتی برای خودتان چنین هدفی را تعیین می کنید، برنامه روزانه شما تغییر می کند و شما تبدیل به شخص دیگری خواهید شد. روی برگه ای بنویسید" من مطمئن هستم نمره ریاضی من این ترم 15 یا بالای 15 است". این برگه کاغذ را به دیوار اتاقتان بزنید و یا جایی قرار دهید که در معرض دید شما باشد. به عبارت "من مطمئن هستم" توجه می کنید؟ خیلی عبارت خوبی است. نشان می دهد شما هیچ شکی ندارید. این جمله را به صورت مداوم با خودتان تکرار کنید. شب قبل از خواب 20 بار آن را تکرار کنید و در طول روز هم به همین ترتیب. هر وقت، وقت کردید تکرارش کنید. برای موفقیت در تحصیل و یا موفقیت در هر کار دیگری هم می توانید از این روش استفاده نمائید. اینکه برای خودتان مشخص کنید که چه نمره ای می خواهید در درس ریاضی بگیرید و هدف واضح و روشنی در این زمینه داشته باشید و آن را با خودتان تکرار کنید خیلی مهم است. چون همانطور که گفته شد به شما جهت می دهد و باعث می شود به صور کاملا موثر به سمت هدف خودتان حرکت کنید. اینکه تکلیف خودتان را بدانید و واقعا اینکه خواسته شما چیست مشخص باشد در رسیدن به اهداف بسیار مهم است. در ادامه می توانید هدفهای بزرگتری در زمینه موفقیت در درس ریاضی و یا هر کار دیگری برای خودتان تعیین کنید. مثلا ترم بعد می توانید روی 20 گرفتن در درس ریاضی حساب کنید (در این زمینه مقاله 20 راهکار برای بیست شدن در درس ریاضی ! را مطالعه کنید).
  با توجه به مطالب ارائه شده، اگر در جستجوی راهکارها و روش خواندن ریاضی برای امتحان و کنکور، مطالعه صحیح ریاضی و .... هستید موارد زیر می تواند مفید باشد.

  1- در کلاس های مدرسه یا دانشگاه به صورت کامل حاضر باشید.

  2- در کلاسها خوب گوش دهید، جزوه بنویسید و سوال بپرسید.

  3 بعد از کلاسها درس را مرور کنید و تمرین و مسئله حل نمائید.

  4- متن کتاب درسی را با دقت بخوانید و مثالها را حل کنید.

  5- تمرینات را به صورت اصولی حل نمائید و روی آنها فکر کنید.

  6- در طول ترم برای یادگیری ریاضی وقت بگذارید و برنامه داشته باشید.

  7- در صورت لزوم از کلاسهای خصوصی ریاضی استفاده کنید.

  مطالعه کنید: بهترین قیمت کلاس تدریس خصوصی ریاضی چقدر است؟
  روش مطالعه ریاضی
  8- در ایام امتحانات نمونه سوال امتحانی حل کنید.

  نحوه مطالعه ریاضی

  9- برای آموزش و یادگیری درس ریاضی وقت بگذارید.

  10- کتاب درسی را در اولویت قرار دهید و خوب بخوانید.

  منبع: ایران مدرس (استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به ایران مدرس مجاز است)

  نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : چهارشنبه 13 دی 1396 ساعت: 7:43
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها