راه های یادگیری سریع ریاضی برای موفقیت در امتحان ریاضی و کنکور ریاضی | بلاگ

راه های یادگیری سریع ریاضی برای موفقیت در امتحان ریاضی و کنکور ریاضی

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

در این بخش در رابطه با راه های ریاضی توضیحاتی ارائه می گردد.  مقالات روش عجیب یادگیری ریاضی ، 64 روش یادگیری بهتر و همچنین مقاله نحوه آموزش سریع درس ریاضی می تواند در این زمینه مفید باشد و مطالعه آنها را به شما توصیه می کنیم.  برای یادگیری سریع درس ریاضی باید سعی کنید با تمرکز درس بخوانید. در بسیاری از اوقات ممکن است یکی دو ساعت کتاب جلوی شما باز باشد ولی چون تمرکز زیادی ندارید و حواس شما مرتب پرت می شود، در نهایت بازدهی بالایی برایتان نداشته باشد. بنابراین سعی کنید حین مطالعه درس حواستان جمع باشد. اگر می خواهید در امتحان ریاضی و کنکور ریاضی موفق باشید سعی کنید در کلاسهای ریاضی حاضر باشید. البته حضور فعالی داشته باشید و خوب گوش دهید. شاید به این موضوع فکر نکرده باشید ولی واقعا وقتی در کلاس خوب به درس گوش می دهید و جزوه می نویسید، بعدا وقتی درس را مطالعه می کنید سریع تر هم پیش خواهید رفت. اگر قبلا درس را در کلاس ریاضی یاد نگرفته باشید و مطالب را بلد نباشید وقتی خودتان می خواهید متن کتاب درسی را مطالعه کنید اشکالات زیادی خواهید داشت و خیلی جاها گیر می کنید و درس پیش نمی رود. در این حالت سرعت مطالعه شما خیلی پایین خواهد بود. در کلاسهای ریاضی مدرسین و اساتید با توجه به تسلطی که بر درس دارند و با توجه به سابقه کاری و تجربه ای که دارند در زمان کوتاهی درس را برای شما تشریح خواهند کرد و واقعا حیف است که در کلاس حضور نداشته باشید و مطالب را آموزش نبینید. به صورت کلی حضور در کلاس ریاضی باعث یادگیری بهتر و پیشرفت سریعتر شما در درس خواهد شد. اگر در بخشهای زیادی از درس اشکال دارید و هر مقدار مطالعه می کنید به نتیجه نمی رسید راهکار دیگری که برای یادگیری ریاضی با بازدهی بالا و در زمان کم وجود دارد استفاده از کلاسهای تدریس خصوصی است. اگر کلاسهای خصوصی را با یک مدرس خوب و مسلط هماهنگ کنید، در زمان کمی مطالب را به خوبی آموزش خواهید دید. برای مشاهده لیست کامل مدرسین تدریس خصوصی ریاضی بر روی عبارت معلم خصوصی ریاضی کلیک کنید. در کلاسهای خصوصی ریاضی به نسبت مطالعه کتابهای کمک آموزشی و یا دیدن فیلم های آموزشی خیلی سریع تر می توانید درس ریاضی را یاد بگیرید.

در صورت امکان، قبل از حضور در کلاس درس ریاضی،مبحثی که معلم یا استاد شما قرار است تدریس کند را به صورت خلاصه مطالعه نمائید. اگر کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی در منزل را دارید، می توانید برگزاری کلاسها را به گونه ای هماهنگ کنید که از کلاسهای تدریس ریاضی مسئله جلو افتاده و با آمادگی بیشتر در کلاسهای مدرسه حاضر شوید.
افزایش ساعت مطالعه در نزدیکی امتحانات: با وجود داشتن مطالعه و حل تمرین مستمر و مداوم در طول ترم، افزایش ساعت مطالعه در نزدیکی امتحان و شاید استفاده از جلسات تدریس خصوصی ریاضی کمک کننده باشد.
برای یادگیری درس ریاضی حل تمرین و مسئله لازم و ضروری است. البته اینکه بخواهید بدون حضور در کلاسها و آموزش دیدن و یا بدون خواندن کتاب درسی مستقیم سراغ حل تمرین و مسئله بروید هم کار درستی نیست. شما باید بدانید متن درس در چه زمینه ای است و چه انتظاری از شما می رود و با مثالهای نمونه شنا شوید و بعد سراغ حل تمرین و مسئله بروید. مانند ورزشکاری که هر چه بیشتر وزنه می زند (البته به صورت اصولی) و هر چه بیشتر تمرین حل می کند قوی تر می شود و عضلات قوی تری خواهد داشت، برای درس ریاضی هم شما هر چه بیشتر تمرین حل کنید عضلات ذهن شما قوی تر شد و از پس مسائل سطح بالاتری بر خواهید آمد.

برای مشاهده ویدیوهای مرتبط با آموزش و یادگیری ریاضی بر روی عبارت آموزش ریاضی کلیک نمائید.

مشارکت در کلاس درس و فعال بودن: به سوالهایی که پرسیده می شود پاسخ دهید. برای حل تمرینات داوطلب شوید. به سوالات دیگران گوش دهید. خلاصه اینکه، در کلاس درس فعال باشید.
انجام کار اضافه و داوطلب شدن برای حل تمرینات بیشتر: اگر تمرین اضافه، پروژه یا هر چیز دیگری در کلاس مطرح شد شما برای انجام آن داوطلب باشید. به یادگیری درس و حل مسئله و تمرین علاقه نشان دهید. همه چیز از خود شما شروع می شود. اگر با علاقه و با انگیزه کارها را انجام دهید تمام کائنات در جهت موفق شدن شما دست به کار می شود. اگر دانشجو هستید و در درس ریاضی اشکال دارید ، در مرحله اول سعی کنید اشکالات خودتان را تشخیص دهید. اینکه در چه مباحثی از درس ریاضی اشکال دارید و مربوط به کدام پایه درسی است. در ادامه با مطالعه و مرور منظم تلاش کنید این اشکالها را برطرف نمائید. در کلاسهای دانشگاهی به نسبت دبیرستان مطالب سطح بالاتری گفته خواهد شد و اگر اشکالات پایه ای درس ریاضی خودتان را حل نکنید، در ادامه مشکل خواهید داشت. می توانید برای رفع اشکال و تقویت پایه ریاضی خودتان از کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی هم استفاده کنید.
یکی از مزایا و خوبی های کلاس ریاضی همین پرسش و پاسخهایی است که در کلاس مطرح می گردد. با پرسیدن سوال توسط شما و سایر دانش آموزان و دانشجویان بحث به خوبی باز شده و یادگیری بهتر اتفاق می افتد. حین سوال پرسیدن ممکن است مباحثی مطرح شود و توضیحاتی توسط مدرس ریاضی شما ارائه گردد که اگر سوالات پرسیده نمی شد، این مباحث هرگز مطرح نمی شد. بنابراین هم سوال بپرسید و هم به سوالات پرسیده شده توسط همکلاسی هایتان گوش دهید و نکات مربوط به آن را یادداشت کنید.
مطلب دیگر اینکه اگر بخواهید جزوه همکلاسی هایتان را کپی کنید، به این امید خودتان جزوه ای یادداشت نمی کنید و حتی به مطالب ارائه شده در کلاس تدریس ریاضی گوش نمی دهید. در ضمن، ممکن است حین تدریس نکاتی به نظر شما مهم باشد و در جزوه خودتان انها را یادداشت کنید، در صورتیکه همکلاسی های شما آن نکات را ممکن است یادداشت نکنند. مرور و مطالعه درس ریاضی از روی جزوه خودتان راحت تر و مفید تر است. در بسیاری از اوقات ممکن است شما دست خط همکلاسی خودتان را نتوانید بخوانید و یا اصلا متوجه نشوید که چی نوشته است.
بعد از یادگیری هر درسی و از جمله درس ریاضی، روند فراموش شدن مباحث آغاز می گردد. یعنی به تدریج و با گذشت زمان مطالب به دست فراموشی سپرده خواهد شد. با مرور بعد از کلاسهای تدریس ریاضی این روند فراموشی کند شده و مطالب مدت بیشتری در ذهن شما باقی می ماند. مطلب دیگر اینکه با مرور مطالب ارائه شده ریاضی بعد از کلاسهای تدریس ریاضی مدرسه و دانشگاه، اگر جایی سوالی داشته باشید و یا مطلبی را خوب یاد نگرفته باشید، می تواند مطلب یا مبحث مورد نظر را یادداشت نموده و در جلسه بعدی تدریس از معلم و استاد خودتان بپرسید.

1- در کلاسهای تدریس ریاضی مدرسه یا دانشگاه حضور کامل داشته باشید و با تمرکز کامل به مطالب ارائه شده گوش دهید.

2- در کلاسهای تدریس ریاضی جزوه خودتان را یادداشت کنید و همه ی نکات را بنویسید.

3- جزوه ریاضی را در کلاسهای ریاضی به گونه ای بنویسید که خیلی هم درگیر آن نشوید. یعنی هم گوش دهید و هم بنویسید.

4- جزوه درسی خودتان را مرتب و با دقت و تا جایی که ممکن است کامل بنویسید.

5- در کلاس درس ریاضی هر سوالی برایتان پیش آمد بپرسید و یا یادداشت کنید که بعدا بپرسید.


 مطالعه کنید: معرفی رشته آموزش ریاضی


برای فهمیدن پایه ای و عمقی درس ریاضی به گونه ای که در ترمهای بعد هم مطالب یادتان بماند و هیچ اشکالی برایتان باقی نماند، درس ریاضی را در طول ترم بخوانید. در طول ترم درس ریاضی را به مرور مطالعه نمائید و تمرین و مسئله حل کنید. وقتی ریاضی و یا هر درس دیگری را به مرور و در طول ترم یاد می گیرید، هم درس را بهتر خواهید فهمید و هم مطالبی را که آموزش دیده اید دیرتر فراموش خواهید کرد. همانطور که می دانید، برای یادگیری بهتر درس ریاضی حل تمرین و مسئله بسیار لازم و ضروری است. شاید برای سایر دروس بدون حل تمرین بتوان درس را فهمید ولی برای درس ریاضی حل تمرین و مسئله برای یادگیری خوب ضروری است. با مطالعه ریاضی در طول ترم فرصت کافی برای حل تمرین و مسئله خواهید داشت.
برای فهم بهتر درس ریاضی باید در مرحله اول در کلاسهای تدریس ریاضی و در صورت لزوم در کلاسهای ریاضی حضور فعال داشته باشید. تا جایی که ممکن است غیبت نکنید. بعد از کلاسهای ریاضی درس را مرور نمائید و درس ریاضی را در طول ترم بخوانید. موکول کردن خواندن ریاضی به ایام امتحانات باعث سخت تر شدن کار می شود. در طول ترم درس بخوانید و در صورت لزوم از مدرسین خصوصی ریاضی هم کمک بگیرید. کتاب درسی را در اولویت قرار دهید و متن کتاب ریاضی را بخوانید. تمرینهای حل شده در متن کتاب درسی ریاضی را دوباره حل کنید و علاوه بر آن تمرین و مثال اضافه تر هم حل نمائید. برای درس ریاضی حل تمرین و مسئله لازم و حیاتی است.
از حل المسائل به درستی استفاده کنید. اگر می خواهید تمرین و مثالی را حل کنید و جواب آن را نمی دانید، 10 دقیقه یا یک ربع فکر کنید و راه حل مناسبی ارائه دهید. درست هم نباشد موردی ندارد. همین که راه حل ارائه دهید مهم است. بعدا حل المسائل را ببینید و راه حل خودتان را اصلاح کنید.
هر سوالی که در درس ریاضی برایتان پیش آمد از مدرس و معلم ریاضی خودتان بپرسید. برای یادگیری ریاضی اشتیاق نشان دهید و با انگیزه مطالعه کنید. ریاضی یکی از دروس مهم در دبیرستان و دانشگاه است و اگر این درس را به صورت پایه ای یاد بگیرید در دروس دیگر هم حین حل مسائل آن دروس اشکال نخواهید داشت. چون به هر حال برای حل مسائل فیزیک، شیمی و ... ممکن است لازم باشد از روابط مثلثاتی، انتگرال، هندسه و ... استفاده کنید. مطالعه ریاضی در طول ترم و حل تمرینات و مسائل ریاضی می تواند به موفقیت شما در این درس و حتی گرفتن نمره 20 ریاضی و یادگیری بهتر آن کمک کند.
در طول ترم برای یادگیری ریاضی باید وقت گذاشت. اگر می خواهید ریاضی را خوب یاد بگیرید کلاسهای خصوصی خوب است ولی موارد مهم دیگری هم وجود دارد. در مرحله اول سعی کنید در کلاسهای تدریس ریاضی مدرسه یا دانشگاه به صورت کامل شرکت کنید. البته اگر به هر دلیلی نتوانستید چند جلسه در کلاسهای حاضر شوید و غیبت کردید از کلاسهای خصوصی ریاضی برای جبران می توانید استفاده نمائید. ولی تا جایی که ممکن است در کلاسهای ریاضی حاضر باشید. چون، علاوه بر یادگیری بهتر درس، در نهایت امتحان ریاضی از همین مباحثی که در کلاس اصلی خود شما تدریس می گردد گرفته خواهد شد. در کلاس ریاضی فعال باشید. اینکه فقط در کلاس شرکت داشته باشید دردی را دوا نمی کند. بهترین شیوه آموزش ریاضی: اگر در جستجوی بهترین شیوه آموزش ریاضی هستید در ادامه توضیحاتی در این زمینه ارائه خواهد شد. بهترین روش برای یادگیری بهتر درس ریاضی این است که به جای اینکه مطالعه این درس مهم را به ایام امتحانات موکول کنید ریاضی را در طول ترم بخوانید. در طول ترم با برنامه ریزی پیش بروید. به صورت مرتب در کلاسهای ریاضی شرکت کنید. بخواهید که ریاضی را خوب یاد بگیرید و برای آموزش آن وقت بگذارید. در جستجوی روش های عجیب غریب و روش های میانبر نباشید. البته خوب است که روش های مطالعه صحیح را بلد باشید و ریاضی را درس مطالعه کنید. مقاله چگونه در درس ریاضی 20 بگیریم؟ را در این زمینه مطالعه نمائید.
منبع: ایران مدرس

...
نویسنده : بازدید : 6 تاريخ : چهارشنبه 13 دی 1396 ساعت: 7:43